Artykuły

Gdańsk. Festiwal Mozartiana w Parku Oliwskim

Chcemy pokazać, że muzyka Mozarta nie jest tylko muzycznym skarbem ukrytym w filharmoniach, lecz wciąż jest żywa i inspiruje artystów - mówi Jan Łukaszewski, dyrektor festiwalu Mozartiana. Impreza rozpoczyna się w środę (18 sierpnia) i potrwa do soboty (21 sierpnia).

To jubileuszowa - piąta edycja festiwalu Mozartiana, organizowanego przez Polski Chór Kameralny, który corocznie gromadzi w Parku Oliwskim i Katedrze Oliwskiej w Gdańsku wielopokoleniowe tłumy odbiorców. - Formuła imprezy pozostaje nie zmienna od pierwszej edycji- mówi Jan Łukaszewski. - Mozartiana jest formą przyzwyczajenia do muzyki klasycznej ludzi z nią nieobytych. Nie o taką publiczność tylko jednak nam chodzi. Mamy również program dla koneserów. Chciałabym jednak zaznaczyć, że nie chcemy, żeby impreza miała charakter ludyczny i rozrywkowy, a publiczność przychodziła na nią żeby się zrelaksować. Zależy nam na tym, żeby ludzie mogli doznać podczas festiwalu przeżyć emocjonalnych związanych ze sztuką wysoką. Również i w tym roku wszyscy wykonawcy, którzy wystąpią w ramach festiwalu, zarówno grający na dawnych instrumentach, śpiewacy, czy jazzmani, a także spektakle dla dzieci będą tworzyć artyści przedstawiający najwyższy poziom w swojej dziedzinie. Nawet muzyka stanowiąca tło dla iluminowanej tańczącej fontanny to starannie wyselekcjonowane wykonania.

Tradycyjnie przez cztery dni trwania festiwalu w naturalnych wnętrzach i plenerach pochodzących z czasów klasycyzmu można będzie usłyszeć dzieła genialnego kompozytora i muzykę nimi inspirowaną. - Chcemy pokazać, że muzyka Mozarta nie jest tylko muzycznym skarbem ukrytym w filharmoniach, lecz przez wieki była wzorem dla wielu pokoleń kompozytorów i również dziś jest żywa i stanowi natchnienie dla artystów - mówi Jan Łukaszewski. - Staram się dlatego inspirować różnych twórców-jazzmanów, żeby muzykę Mozarta, która znakomicie nadaje się do różnego rodzaju opracowań, ze względu na jej piękne tematy, harmonię, rytmiczność, parafrazowali - dodaje.

Tak też każdy z jazzowych projektów, które zabrzmią w Parku Oliwskim, powstał specjalnie na zamówienie festiwalu. Usłyszymy międzynarodowy sekstet Krzesimira Dębskiego (18 sierpnia), Cezarego Paciorka (19 sierpnia) wraz z zespołem, pianistę Stanisława Deję z towarzyszeniem saksofonisty Dimitriusa Spaneasa (20 sierpnia), a także znakomitego pianistę, odnajdującego się świetnie zarówno w muzyce jazzowej, jak i klasycznej - Leonida Chizhika (20 sierpnia) z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Krakowskiej. Ostatni z koncertów będzie wydarzeniem szczególnym. Nie co dzień zdarza się bowiem słyszeć koncert na którym klasycznie wykonanemu koncertowi fortepianowemu Mozarta z towarzyszeniem orkiestry towarzyszy jazzowa kadencja. Wszystkie koncerty jazzowe (z wyjątkiem występu Leonida Chizhika, który odbędzie się o godz. 18.30) odbywać się będą o godzinie 21.45 bezpośrednio po pokazach tańczącej fontanny o godz. 21. 15.

Dla tych, którzy wolą 100 procent Mozarta w Mozarcie, organizatorzy przygotowali również wiele muzycznych rarytasów. Festiwal zainauguruje (18 sierpnia) i zamknie (21 sierpnia) Wrocławska Orkiestra Barokowa, działająca przy Filharmonii Wrocławskiej, będąca jedną z najlepszych tego typu orkiestr w naszym kraju. Na zakończenie festiwalu w sobotę (21 sierpnia) zabrzmi jedno z najsłynniejszych dzieł sakralnych mistrza z Salzburga - Wielka msza c-moll. Obok Wrocławskiej Orkiestry Barokowej wykonają ją: Polski Chór Kameralny, a także międzynarodowa obsada solistów: znakomite włoskie śpiewaczki reprezentujące włoską szkołę bel canta operowego: Anna Carbonera - sopran (Włochy), Valentina Coladonato - sopran (Włochy), wyśmienity brytyjski tenor Joseph Cornwell specjalizujący się w muzyce baroku i klasycyzmu oraz uznawany przez wielu za najwybitniejszego polskiego basa Robert Gierlach. Koncert poprowadzi Jan Łukaszewski.

Drugiego dnia festiwalu (19 sierpnia) z Orkiestrą Symfoniczną PFB wystąpią ci sami soliści (Anna Carbonera - sopran, Valentina Coladonato - sopran, Joseph Cornwell - tenor) zaprezentują najpiękniejsze arie i duety z oper mistrza z Salzburga. Koncert finałowy odbędzie się o godz. 21 w Katedrze Oliwskiej i jest płatny (30/50/70 zł.).

Pozostałe koncerty klasyczne odbywać się będą o godz. 19.30 na estradzie przed Pałacem Opatów i wstęp na nie jest wolny. Ponadto w czwartek (19 sierpnia) i piątek (20 sierpnia) o godz. 17 na scenie na polanie przy wozowni w Parku Oliwskim odbędą się warsztaty dla dzieci przygotowywane tradycyjnie przez Jadwigę Możdżer, na których najmłodsi będą m.in. mogli zapoznać się z XVIII wiecznym savior-vivre.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji