Artykuły

Kraków. II Festiwal Misteria Paschalia

Wykonaniem dzieł włoskiego i angielskiego baroku w interpretacji kontratenora Briana Asawy z USA i polskiego zespołu grającego na instrumentach historycznych Arte dei Suonatori rozpocznie się w Krakowie w Wielki Piątek [25 marca] II Festiwal Misteria Paschalia.

Na kolejne cztery dni zaplanowane są koncerty, na których wystąpią artyści m.in. z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Finlandii, Niemiec, Argentyny i USA.

Głównym punktem festiwalu będzie wystawione na Rynku Głównym Misterium Męki Pańskiej "Przez tę ziemię przeszedł Pan" do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego i muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza. Obszerny fragment tego utworu, który wykonuje 140 artystów: muzyków, śpiewaków, solistów, narratorów zostanie nagrany na płytę i dołączony w Wielką Środę do wydania "Dziennika Polskiego".

- Dobrą muzykę trzeba utrwalać - mówił o decyzji wydania płyty Tomasz Domalewski, wiceprezes Wydawnictwa Jagiellonia SA, wydawcy "Dziennika Polskiego". - Kultura od wielu lat jest bliska "Dziennikowi Polskiemu". Dlatego cieszy nas udział w tak przyjaznym przedsięwzięciu - podkreślał.

Misterium Męki Pańskiej "Przez tę ziemię przeszedł Pan", które rozpocznie się o godz. 21.30, będzie widowiskiem łączącym muzykę i teatr, nawiązującym do średniowiecznych tradycji. Całość wyreżyseruje Jerzy Fedorowicz, zaś w partiach solowych usłyszymy Justynę Steczkowską, Elżbietę Towarnicką i Zbigniewa Wodeckiego. Jako narratorzy wystąpią Jan Frycz i Jerzy Trela. Ścieżka dźwiękowa do tego przedstawienia nagrana została przez Chór i Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej oraz Kantorei Sankt Barbara pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

Wśród wielu ciekawych koncertów, jakie zostaną zaprezentowane podczas tegorocznego festiwalu, na szczególną uwagę zasługuje recital Richarda Egarra, brytyjskiego artysty specjalizującego się w grze na wszystkich typach historycznych instrumentów klawiszowych. W Krakowie artysta zagra na klawesynie, prezentując komplet 6 Angielskich suit Bacha. Także ciekawie zapowiada się występ sopranistki Marii Cristiny Kiehr z zespołem Concerto Soave, która przedstawi mało znany repertuar włoskiego seicenta. Ciekawostką festiwalu na pewno stanie się koncert brytyjskiej grupy Orlando Consort, która zaprezentuje utwory pochodzące z rękopisu Magnus Liber Organi z katedry Notre Dame w Paryżu. Będzie to wielkanocna muzyka z XII wieku.

Podobnie jak w roku ubiegłym festiwalem tym organizatorzy - Krakowskie Biuro Festiwalowe - zamierzają pokazać muzykę i widowiska związane z okresem Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. - Po zeszłorocznym festiwalu okazało się, że te koncerty wcale nie wyciągnęły ludzi z kościołów, lecz były znakomitym uzupełnieniem liturgii, znakomitym sposobem na świętowanie. W tym roku festiwal ten podobnie stanie się dopełnieniem muzycznym, pewnego rodzaju obrazem, refleksją - mówił ks. dr Robert Tyrała z Katedry Muzyki Kościelnej PAT.

Tegoroczny Festiwal Misteria Paschalia kosztuje 860 tys. zł, z czego połowa to środki sponsorów. Bilety na koncerty w cenie 40 i 20 zł. Szczegóły na stronie: www.krakow2000.pl.

Na zdjęciu: "Dialog o Męce i Zmartwychwstaniu Pańskim", Rynek Główny, Kraków, 2004 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji