Artykuły

Warszawa. Premiera "Bajki o księciu Pipo"

W sobotę (12 marca, godz. 17.30) w Teatrze Guliwer premiera "Bajki o księciu Pipo" Pierre'a Gripariego. Reżyseruje Białorusin Aleksiej Leliawski.

To jego pierwsza praca w Warszawie, choć Aleksiej Leliawski od kilku już lat współpracuje z polskimi teatrami lalek. Jest laureatem wielu festiwalowych nagród, w tym tej najważniejszej im. Jana Dormana przyznawanej przez polski ośrodek ASSITEJ. - Wydarzeniami ostatnich sezonów stały się dwa jego spektakle z Opolskiego Teatru im. Alojzego Smolki - czechowowska "Kasztanka" oraz "Biały statek" wg Czingiza Ajtmatowa - wymienia Liliana Bardijewska, recenzentka teatralna.

Mówić szczerze, prosto...

Tym razem reżyser sięgnął po "Bajkę o księciu Pipo" francuskiego pisarza Pierre'a Gripariego, autora m.in. znanych u nas "Opowieści z ulicy Broca". "Bajka..." to historia chłopca, który poszukując ukochanej, odkrywa najważniejsze rzeczy o świecie, swojej rodzinie i ludziach, którzy go otaczają. Utwory Gripariego cechuje wieloznaczność i specyficzne poczucie humoru.

- W teatrze interesujące jest to, by zrobić coś inaczej niż pozostali. Wszyscy znamy reguły, jak pracować, z której strony ustawić światło. Czasami jednak zdarza się, że ktoś się wyłamuje. Z pozoru robi coś nieprawidłowego. To samo w literaturze. Ta bajka Gripariego jest wyjątkowa - inni tak nie piszą - zauważa Aleksiej Leliawski.

Jego sposób na teatr dla dzieci: do małego widza mówić szczerze. - To dla dorosłych jest forma, te wszystkie sztuczki. Dla małych ważny jest czysty charakter postaci, linia fabularna i szczerość, z jaką to jest zrobione. Według mnie rozmowa z dziećmi w teatrze powinna przypominać rozmowę w rodzinie. Rodzice mówią do dzieci w szczególny sposób. I tak być musi w teatrze. Po co krzyczeć? Coś udawać? Trzeba rozmawiać z miłością - podkreśla reżyser.

Liliana Bardijewska tak charakteryzuje jego twórczość: - Aleksiej Leliawski tworzy teatr malarski, wysmakowany, operujący symbolem i metaforą. Nie boi się przy tym zderzania kontrastowych elementów nadających jego spektaklom niezwykłej dynamiki. Czarny teatr sąsiaduje u niego z rodzajową groteską, teatr cieni z widowiskiem obrzędowym, koturnowość z clownadą.

...a trafi do odpowiedniej osobowości

"Bajkę o księciu Pipo" Leliawski realizuje w tandemie ze scenografem Aleksandrem Wachramiejewem. To ich kolejne wspólne przedsięwzięcie. Tym razem na spotkanie z widzem wyjdą "lalki raczej małe i śmieszne". I chociaż będzie to przedstawienie lalkowe, to aktorzy "nie zdążą" się schować tak, by ich zupełnie nie było widać.

"Bajka o księciu Pipo" to spektakl przeznaczony dla dzieci od 5 lat. Jednak sam reżyser nie lubi określać wieku swoich widzów. Uważa, że to, czy dziecko może zobaczyć jakiś spektakl i jak go odbierze, zależy od jego osobowości.

"Bajka o księciu Pipo" Pierre Gripari, w przekładzie Grażyny Szadkowskiej Teatr Guliwer, premiera w sobotę 12 marca. Grają m.in.: Paweł Jaroszewicz, Izabella Polivka, Joanna Borer-Dzięgiel, Jacek Poniński. Scenografia - Aleksander Wachramiejew, muzyka - Piotr Nazaruk.

Na zdjęciu: scena z "Bajki o księciu Pipo".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji