Artykuły

Lublin. Rysunki Kantora w Galerii Gardzienice

Poznajcie bliżej jednego z najwybitniejszych twórców teatru awangardowego w Polsce. W Galerii Gardzienice zobaczycie jego rysunki, a na fotografiach Dietmara Buhrera podejrzycie kulisy jego wielkich spektakli.

"Umarłą klasę" Teatr Cricot 2 grał około dwóch tysięcy razy przez siedemnaście lat na całym świecie. Jak mantra powraca stwierdzenie, że twórca spektaklu Tadeusz Kantor [na zdjęciu] to mniej więcej taka ikona dla polskiej kultury jak Andy Warhol dla amerykańskiej. Projekty kostiumów, rekwizytów, zdjęcia z prób i portrety - to wszystko składa się na obraz pracy człowieka, który w sztukę przemieniał niemal wszystko, czego dotknął. Wystawę organizuje Galeria Gardzienice.

Malarskie inspiracje Kantora przeszły bujną ewolucję -od metaforycznego odreagowania powojennej traumy, przez energię informelu, a gdy to nie wystarczyło - zaczął chować rzeczywistość za swoimi słynnymi amblazami. - Szkice Kantora są związane zarówno z kolejnymi spektaklami, jak i następującymi po sobie różnymi etapami jego malarstwa. Jest w nich idea czy pomysł jakiegoś widowiska lub któregoś z jego elementów, ale zarazem każdy rysunek to odrębne dzieło - uważa Peter Brook, angielski reżyser teatralny.

Nieustanne wychodzenie sobie naprzeciw sztuk plastycznych i teatru oraz postulat, aby "zobaczyć w teatrze siebie poprzez tragiczny obraz człowieka - bliskiego i łudząco podobnego do nas, ale też nieskończenie obcego jak umarły" stworzyły zjawisko niepowtarzalne. Tym bardziej zaskakujące, że drogę do tak szerokiej publiczności Kantor odnalazł m.in. poprzez prywatne mitologie z rodzinnym Wielopolem na czele.

Jego projektom towarzyszą fotografie Dietmara Buhrera. To coś więcej niż dokument.

Widać na nich wyraźnie, jak "mistrz ceremonii" czuwa w każdym etapie powstawania autorskiego spektaklu. - Tadeusz Kantor niczym niemy obserwator przebywa na scenie zawsze wśród aktorów. Dyryguje nimi, daje znaki technikom, aranżuje rekwizyty. Podnosi dłoń, palec, dotyka aktorów, jest obecny - wspomina Dietmar Buhrer.

Tadeusz Kantor oraz Dietmar Buhrer

Galeria Gardzienice, ul. Grodzka 5a

godz. 11-18, wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji