Artykuły

Poznań. Polska premiera opery Leonarda Bernsteina w Wielkim

Polska premiera "Kandyda" Leonarda Bernsteina i dwa najważniejsze koncerty z okazji setnych urodzin sceny Pod Pegazem - te wydarzenia zdominują wrześniowy repertuar Teatru Wielkiego

Okrągły jubileusz poznańska opera świętuje od kilku miesięcy. Pomysł na niego jest dość oryginalny - Teatr Wielki otrzymał przez ten czas 25 "prezentów" od zaprzyjaźnionych instytucji z Polski, choć nie tylko. Te "prezenty" to przede wszystkim wydarzenia artystyczne: koncerty i spektakle na miejscu i poza operą, ale także konkretne "podarunki" rzeczowe: m.in. projekt plakatu z okazji 100-lecia od Morski Studio Graficzne, reprint partytury "Halki" podarowany teatrowi przez Bibliotekę Kórnicką, czy... drzewko buku na stulecie - od Instytutu Dendrologii PAN.

Taka formuła jubileuszu będzie trwać - w drugiej połowie roku na widzów czeka kolejnych 25 urodzinowych wydarzeń, a operę - kolejne prezenty.

Jeszcze w tym miesiącu teatr dostanie nowy gong, który skomponował dla niego laureat Oskara Jan A.P. Kaczmarek. - Do końca września na pewno usłyszymy go w teatrze - zapewnia Michał Znaniecki, dyrektor opery.

Wśród wydarzeń-prezentów znajdą się m.in. piątkowa koncertowa wersja "Czarodziejskiego fletu" w wykonaniu zespołu berlińskiej Staatsoper. Ten koncert dyrektor Znaniecki poleca szczególnie: - Przed stu laty na otwarciu poznańskiego teatru grała orkiestra z Berlina. Moim marzeniem było, by zagrała także na jubileuszu. Udało się - mówi. Koncert rozpocznie się o godz. 19.

Najważniejsze wrześniowe wydarzenia przygotowane specjalnie z myślą o urodzinach sceny Pod Pegazem to dwa koncerty: Koncert Chóru (29 września o godz. 19), w którego programie znalazły się najpiękniejsze partie chóralne polskiego repertuaru operowego, m.in. z "Halki", "Hrabiny" i "Strasznego dworu" Moniuszki, a także "Harnasi" Karola Szymanowskiego i "Krakowiaków i Górali" Wojciecha Bogusławskiego. W roli głównej wystąpi ceniony w Polsce chór poznańskiej opery i jego goście.

Podczas drugiego wydarzenia - Koncertu Galowego Jubileuszu (30 września o godz. 19) - na scenie spotkają się najwybitniejsze postaci w przeszłości i dziś związane z poznańską operą. Będą wspomnienia, a w programie koncertu m.in. utwory Mozarta, Moniuszki, Nowowiejskiego, Szymanowskiego, Pendereckiego, Verdiego i Pucciniego.

Pod koniec września Teatr Wielki szykuje także pierwszą w tym sezonie premierę: operę "Kandyd" Leonarda Bernsteina w reżyserii Michała Znanieckiego. Spektakl miał już swoją włoską premierę - w lutym tego roku w Lucce. Pokazywany był również w Livorno, Rawennie i Pizie. W Poznaniu zobaczymy go 25 września. Woltera zagra w nim prof. Roman Kubicki - wykładowca w Instytucie Filozofii UAM oraz na wydziale edukacji artystycznej Uniwersytetu Artystycznego. To będzie jego debiut na scenie operowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji