Artykuły

Cieszyn. Warsztaty dramaturgiczne na Festiwalu Bez Granic

W dniach 5-10 października w Cieszynie, Czeskim Cieszynie, a także w Bielsku-Białej odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Bez Granic". W tej edycji pojawią się na cieszyńskich scenach po raz pierwszy teatry z Austrii i Ukrainy, codziennie odbywać się będą także czytania dramatów w konwencji "teatru sztuk czytanych".

Absolutną nowością są warsztaty dramaturgiczne prowadzone przez Artura Pałygę [na zdjęciu] i fotograficzne (z Tomaszem Wójcikiem), które odbywać się będą w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, a rozpoczynają się jeszcze przed festiwalem.

- Historie graniczne - to hasło wywoławcze warsztatów, na które zapraszam wszystkich, którzy mają bądź nie mają doświadczenie w pisaniu dla teatru. Bez względu na wiek, płeć i kolor skóry. W ramach warsztatów będziemy dramatyzować prawdziwe historie dawne i dzisiejsze związane z tym szczególnym i jedynym takim miejscem, jakim jest dla Cieszyn. - mówi Artur Pałyga.

Oprócz wzajemnego inspirowania się oraz poznawania podstaw kompozycji tekstu dramatycznego i budowania dialogu scenicznego, uczestnicy zakosztują także sztuki improwizacji. Po intensywnych codziennych zajęciach od 25 do 30 września będzie czas na samodzielne dopracowanie najlepszych warsztatowych tekstów. Ich publiczna prezentacja odbędzie się 9 października w ramach festiwalu "Bez Granic". Pierwsze spotkanie odbędzie się 25 września o godz. 17.00 w siedzibie Teatru CST w Cieszynie (róg ul. Wyspiańskiego i Chrobrego).

Dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić się w dziedzinie pisania na scenę, warsztaty z Arturem Pałygą to niezwykła okazja. Autor głośnego "Żyda" od 1989 r. pracował jako dziennikarz w prasie lokalnej. Następnie publikował reportaże w "Gazecie Wyborczej" (m.in. w "Dużym Formacie"), w "Rzeczpospolitej", "Odrze", "Tygodniku Powszechnym", "Trybunie Śląskiej" i innych (jeden z ówczesnych reportaży znalazł się w antologii "20 lat nowej Polski w reportażach"). Występował jako performer. W młodości grał i śpiewał w zespole punkowym oraz był aktorem teatrów amatorskich: Klatka i Heliotrop. Z wykształcenia - polonista i nauczyciel muzyki. Od 2006 roku, kiedy napisał dla bielskiego Teatru Polskiego sztukę "Testament Teodora Sixta", mocno wkroczył w polskie życie teatralne jako dramaturg, a jego kolejne sztuki zdobywają nagrody i wyróżnienia w prestiżowych konkursach i na ogólnopolskich festiwalach (m.in. "Nic co ludzkie" - Scena Prapremier InVitro w Lublinie, wyróżnienie w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2008 r., "Żyd" - Teatr Polski w Bielsku-Białej - główna nagroda na III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych "Raport" w Gdyni, "Wszystkie rodzaje śmierci" - Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie - główna nagroda na IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych "Raport" w Gdyni, "Ostatni taki ojciec" - Teatr Centralny w Lublinie - główna nagroda w XV Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, II nagroda na Festiwalu Prapremier'09 w Bydgoszczy). Sztuka o młodości w stanie wojennym "Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami" (tekst pisany wspólnie z zespołem aktorskim) będzie prawie równolegle startowała w konkursie Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy i na cieszyńskim festiwalu.

Z kolei Tomasz Wójcik, zajmujący się od lat fotografią reklamową i teatralną, w ten sposób zachęca do uczestnictwa w swoich zajęciach: - Fotografia teatralna to jedna z najtrudniejszych specjalności w tej branży. Głównie dlatego, że najczęściej chcemy sfotografować słabo oświetlone obiekty, które dość szybko się poruszają. Dlatego ruch i światło będą głównymi tematami. Ujawnię ponadto wiele szczegółów, które składają się na specyfikę tej pracy, nie tylko technicznych. Będzie dużo przykładów i konkretów. Na pierwsze spotkanie zapraszam przed festiwalem, 30 września o 16.30. Później, w trakcie festiwalu, spotykać się będziemy codziennie (od 5 do 8 października włącznie), by w ciągu godziny-dwóch omówić dorobek uczestników i biec do pracy. Najciekawsze zdjęcia będziemy codziennie publikować w Internecie i w gazecie festiwalowej. Oczywiście, trzeba mieć własny aparat fotograficzny.

Ważne dla zainteresowanych warsztatami

Liczba miejsc na warsztatach fotograficznych i dramaturgicznych jest ograniczona, a uczestnictwo płatne (30 zł). Zgłoszenia przez e-mail warszaty@borderfestival.eu(w temacie należy wpisać odpowiednio FOTO lub DRAMAT) do dnia rozpoczęcia warsztatów. Bliższe informacje - tel. 519553334.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji