Artykuły

Bydgoszcz. Festiwal Prapremier w październiku

Augustynowicz, Strzępka, Passini, Kleczewska i Głomb - to m.in. ich spektakle zobaczymy podczas tegorocznego Festiwalu Prapremier w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Początek 1 października.

W konkursie startują spektakle, których prapremiery odbyły się w ostatnim sezonie teatralnym. Impreza zacznie się 1 października od prezentacji słuchowisk radiowych. W kolejnych dniach pokazane zostanie "Getsemani", sztuka w reżyserii Anny Augustynowicz (koprodukcja Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu oraz Współczesnego w Szczecinie). Aktorzy z tej drugiej grupy pokażą jeszcze "Utwór o matce i ojczyźnie" w opracowaniu Marcina Liebera. Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje "Kochanowo i okolice", a duet Paweł Demirski i Monika Strzępka przywiezie z Wałbrzycha przedstawienie "Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej".

"Turandot" na podstawie libretta opery oraz fragmentów listów Pucciniego wyreżyserował Paweł Passolini. Spektakl ten wystawią artyści z neTTheatr Centrum Kultury w Lublinie i Grupa Coincidentia w Białymstoku. Z Bielska-Białej "Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami" przywiezie Teatr Polski. Zobaczymy także wyreżyserowany przez Jacka Głomba "Zapach żużla" (Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim), "Twarzą do ściany" w reż. Iwo Verdala, "Nad" w reż. Waldemara Zawodzińskiego (Teatr im. Stefana Jaracza - kolejno w Olsztynie i Łodzi) oraz "Janosika. Naprawdę prawdziwą historię" z warszawskiego Teatru Lalka.

Bydgoszczanie zaprezentują "Joannę d'Arc. Proces w Rouen" - spektakl wyreżyserowany przez Remigiusza Brzyka - oraz "Babel" Jelinek w opracowaniu Mai Kleczewskiej. W programie znalazły się także warsztaty dramatopisarskie dla dzieci.

10 października odbędzie się polska prapremiera sztuki "Kill the kac" wyreżyserowanej przez Gesine Dankwart w koprodukcji z Nationaltheater Manheim. Tym spektaklem rozpocznie się Międzynarodowy Aneks, który poświęcony będzie idei Europejskiej Stolicy Kultury. W czasie jego trwania będzie można wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Komunę Otwock, akcji zorganizowanej przez Komunę/Warszawa, cyklu prób czytanych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji