Artykuły

Między grzechem a świętością

Evita - tak pieszczotliwie zwali pierwszą damę swojego kraju Argentyńczycy. Urodzona w 1919 roku, zmarła mając trzydzieści trzy lata. Jej prawdziwe nazwisko brzmia­ło Maria Eva Duarte. Pocho­dziła z prowincjonalnego miasteczka. Była nieślubną córką biednego rolnika. Jej życie to historia Kopciuszka, który w odpowiednim czasie trafił na właściwy bal. Życiorys tej kobiety okazał się tak fascynujący, a jej osobowość tak kontrowersyjna, że jej biografia posłużyła za temat musicalu. Libretto napisał Tim Rice, muzykę Andrew Lloyd Weber. Twórcy ci zna­ni są w Polsce jako autorzy głośnego musicalu "Jesus Christ Superstar".

Polska premiera "Evity" odbyła się 11 grudnia 1994 roku w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Reżyser spektaklu - Marcel Kochańczyk - pod­kreślił autentyczność histo­ryczną postaci, rozpoczynając przedstawienie od zaprezen­towania widowni filmu z po­grzebu Evy. Tysiące ludzi idących za trumną, rozpacz tłumu żegnającego swoją bo­ginię - to główne motywy przedstawionego dokumentu, tworzące nastrój podniosłej żałoby. Po wygaszeniu ekra­nu, bohaterowie filmu poja­wiają się na scenie przybiera­jąc postaci aktorów i wyrażając swój ból w ciekawych układach choreograficznych i dramatycznym śpiewie. Kim była kobieta, której śmierć pogrążyła w żałobie tysiące ludzi?

Musicalową opowieść o jej życiu prowadzi Che Guevara, narrator i komentator scenicz­nych wydarzeń. Jako młoda dziewczyna marzyła o wielkim świecie. Postanowiła z wędrownym piosenkarzem - Augusto Magaldim - wyje­chać do Buenos Aires. W mieście dzięki swojej uro­dzie zrobiła karierę aktorską. Pracowała w radiu i filmie. Wykorzystując swoje wdzięki nawiązała kontakty z oficera­mi i została żoną pułkownika Juana Peróna, przyszłego pre­zydenta. Jako żona głowy państwa pełniła wysokie sta­nowisko w Ministerstwie Pra­cy. Podróżując po Europie przyjmowana była w niektó­rych krajach z entuzjazmem, w innych z pogardą i lekce­ważeniem. W Argentynie za­łożyła Fundację Pomocy Spo­łecznej rozdając pieniądze, lecz nie dbając o rachunki. Do wzrostu jej "kultu" przyczyniła się śmierć w młodym wieku.

W przedstawieniu w postać tę wcieliła się Maria Meyer. Bardzo wyraziście pokazała przemianę prostej dziewczy­ny najpierw w aktorkę, a następnie w osobę dumną i żąd­ną władzy. Che Gueverę za­grał Krzysztof Respondek, pokazując nieprzeciętne moż­liwości aktorskie i wokalne. Prowadzona przez niego nar­racja pełna była dramatyzmu i ekspresji zabarwionej dużą dozą ironii. Cały spektakl wy­reżyserowany został z rozma­chem. Obrotowa scena umoż­liwiała szybką zmianę deko­racji zaprojektowanej z umia­rem i pewną prostotą, wspa­niale uzupełnianą różnorod­nością i bogactwem kostiumów oraz grą świateł. Całość spektaklu uatrakcyjniły dynamiczne układy choreograficzne chóru kontrastujące z lirycznymi piosenkami bohaterów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji