Artykuły

Nike za sztukę o tragedii Jedwabnego

Laureat NIKE powiedział, że "Nasza klasa" to zaproszenie do rozmowy o polskiej duszy - pisze Bartosz Marzec w Rzeczpospolitej.

- Moim przyjaciołom życzę, aby przez całe życie czuli się tak jak dziś - powiedział Tadeusz Słobodzianek odbierając statuetkę dłuta Gustawa Zemły. - Tego samego życzę też moim wrogom.

W chwilę później oznajmił dziennikarzom: - Uważam, że Jedwabne było jedną z największych tragedii, jaka wydarzyła się w XX-wiecznej Polsce. I nie wolno o niej zapomnieć. Chciałem zaprosić czytelników do rozmowy o polskiej duszy.

Grażyna Borkowska, przewodnicząca jury, powiedziała w laudacji: "Historycy zrobili swoje. Filmowcy, dziennikarze, prokuratorzy, sędziowie, politycy, moraliści - wszyscy zrobili swoje. A trupy są dotąd niepochowane. Dramat Słobodzianka jest częścią, elementem pracy żałoby, której trzeba dokonać, by historia Żydów, nie tylko z Jedwabnego, stała się częścią naszego doświadczenia - historycznego i moralnego".

"Nasza klasa" Słobodzianka nawiązuje do Tadeusza Kantora. - To twórcą, który w Polsce ukształtował ludzi zajmujących się teatrem - powiedział "Rz" Słobodzianek. - Gdy widziałem premierę jego "Umarłej klasy", miałem dwadzieścia lat. Sztuka wywarła na mnie silne wrażenie. Teraz postanowiłem, że w sposób rzetelny porozmawiam z Kantorem o polskich duchach.

Dramaturg przyznał, że zmierzenie się z takim tematem jak zagłada żydowskiej społeczności Jedwabnego jest wysoce ryzykowne pod względem artystycznym. Jedynym sposobem jest odejść od dosłowności.

- Gwałt pokazany na scenie jest czymś okropnym bądź - w sposób niezamierzony - komicznym - twierdzi laureat. - Jeżeli jednak twórca posłuży się symbolem, tragedia ma szansę przemienić się w wysokiej próby sztukę.

- Cieszę się z tej nagrody - mówił Adam Pomorski, członek jury. - Dostrzeżono formę literacką inną niż powieść. Poza tym dzieło Tadeusza Słobodzianka dowodzi, że temat Jedwabnego dalej nas nurtuje.

Realizację sceniczną "Naszej klasy" będzie można zobaczyć w Teatrze Na Woli.

Spektakl wyreżyseruje Ondrej Spišák, który reżyserował już inne dramaty Słobodzianka, między innymi: "Sen Pluskwy" w Teatrze Wybrzeże, "Malambo. Argentyńską historię"" w Laboratorium Dramatu, "Merlina. Inną historię" w Teatrze Narodowym i Laboratorium Dramatu.

Premiera spektaklu - 16 października 2010 roku o godzinie 19:00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji