Artykuły

"Mistrz i Małgorzata" - hit przed premierą

Od kilku tygodni nie ma już biletów na "Mistrza i Małgorzatę", chociaż premiera dopiero w przyszłym tygodniu, w czwartek.

Trudno, aby było inaczej. Powieść Bułhakowa cieszy się wielkim uznaniem czytelników na całym świecie. Inspiruje filmowców i reżyserów teatralnych. Jest wyzwaniem, nie poddaje się tak łatwo interpretacji. W Poznaniu tego zadania podjął się reżyser rosyjski - Grigorij Lifanow, który na scenie Teatru Polskiego zrealizował w 2008 roku spektakl "Bobok" według Fiodora Dostojewskiego. To dobra rekomendacja i wróżba.

Michaił Bułhakow dwanaście lat zmagał się z powieścią "Mistrz i Małgorzata", mając świadomość, że trudno jej będzie przejść przez "ucho igielne" cenzury. Jak pisze Wilfried F. Schoeller - "Powieść jest arcydziełem: wspaniałą rozprawą z drobnomieszczaństwem i funkcjonariuszami partyjnymi, beneficjentami i chwalcami systemu; fantastyczną grą rodem z Gogola, romantyków niemieckich i Dostojewskiego; namiętną historią miłosną; eposem o Bogu i diable; czarną teodyceą".

W liście do Wikientija Wieriesajewa Bułhakow pisał:

"Zagnieździł się we mnie demon! Już w Leningradzie i teraz tu, łapiąc podetrze w mojej klitce, kreślę odnowa, strona po stronie, zniszczoną przed laty powieść. Po co? Nie wiem. Dla własnej przyjemności. Niech ją Leta pochłonie! Zresztą z pewnością wkrótce zaniecham pisania". Autor na szczęście nie dochował przyrzeczenia i nieprzerwanie pisał dalej. Zachowało się ponad tysiąc stron brulionów, pierwotne wersje zawarte w tomie "Czarny mag" liczą około 400 stron, czyli w przybliżeniu tyle samo, ile liczy samą powieść. Badacze nie są zgodni codo tego, czy powieść miała sześć, czy może osiem redakcji.

Żaden pisarz rosyjski ery stalinowskiej nie stworzył równie śmiałego dzieła. Wszystkie wątki zawarte w pozostałych utworach zostały w tej książce ujęte, uporządkowane i rozwinięte. "Najpierw uporać się, potem umrzeć" - mawiał Bułhakow.

W spektaklu bierze udział cały zespół aktorski Teatru Polskiego i prawie drugie tyle aktorów doproszonych gościnnie oraz muzyków. Dawno w Poznaniu nie było premiery w teatrach dramatycznych o tak dużym rozmachu inscenizacyjnym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji