Artykuły

Grechuta Festival, czyli Jan Kanty Pawluśkiewicz w podwójnej roli

Wernisaż wystawy prac malarskich Jana Kantego Pawluśkiewicza w podziemiach hotelu Pod Różą zainaugurował wczoraj Grechuta Festival Kraków 2010. Jan Kanty Pawluśkiewicz, muzyk, kompozytor uprawiający również malarstwo, a poza tym dyplomowany architekt, był w studenckich czasach współtwórcą kabaretu Anawa, kompozytorem pierwszych kabaretowych przebojów śpiewanych przez Marka Grechutę.

Jan Kanty Pawluśkiewicz [na zdjęciu], muzyk, kompozytor uprawiający również malarstwo, a poza tym dyplomowany architekt, był w studenckich czasach współtwórcą kabaretu Anawa, kompozytorem pierwszych kabaretowych przebojów śpiewanych przez Marka Grechutę (łącznie w tymi, którymi Grechuta wyśpiewał nagrodę na VI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenkarzy Studenckich) i późniejszego "Korowodu" do tekstu Leszka A. Moczulskiego, który - w wykonaniu Marka Grechuty - stał się szlagierem festiwalu opolskiego. Swojemu malarstwu znalazł oryginalną technikę: maluje specjalnymi piórami wypełnionymi kolorowym żelem.

Żel - art. Pawluśkiewicza jest znany nie tylko w Polsce, ma swoich wielbicieli i kolekcjonerów. Jest - jak powiada autor - połączeniem współczesnej ekstrawagancji z konwulsyjną klasyką. W tym mieści się świat niezwykłej ekspresji, koloru szalonego i nasączonego światłem, wykreowany wyobraźnią i mrówczą pracowitością, jakiej wymaga ta technika.

Muzyczna część festiwalu zacznie się dziś od finału konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty, w którym weźmie udział 18 solistów i zespołów wyłonionych przez Danutę Grechutę, Pawła Piątka - ostatniego lidera Grupy Anawa i kierownika muzycznego festiwalu oraz Marcina Jędrycha, reprezentującego Fundację Bielecki Art, organizatora festiwalu.

O godz. 15 w kinoteatrze Tęcza (ul. Praska 52) rozpocznie się konkursowe przesłuchanie, a o podziale nagród zdecyduje siedmioosobowe jury pod przewodnictwem Jana Kantego Pawluśkiewicza. Na trójkę najlepszych czekają nagrody w wysokości 10, 8 i 5 tys. zł oraz Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Krakowa.

Laureatów tegorocznych oraz z lat minionych - zespołu Dzień Dobry i Karoliny Leszko - będzie okazja posłuchać następnego wieczoru na scenie PWST. Towarzyszyć im będzie Grupa Anawa.

W sobotę, 9 października, w rocznicę śmierci Marka Grechuty, o godz. 11 zostanie odprawiona w jego intencji msza św. w kościele Mariackim, po czym w samo południe z wieży mariackiej zabrzmi melodia piosenki "Ocalić od zapomnienia". Godzinę później przy grobie artysty na cmentarzu Rakowickim spotkają się jego najbliżsi i przyjaciele. Wieczorem, znowu w PWST, I Krakowska Gala Kabaretowa, grupująca całą czołówkę krakowskich satyryków i rozśmieszaczy.

Zwieńczy festiwal niedzielny koncert finałowy w Kijów.Centrum, a w nim: Czesław Śpiewa, Mezo, Patrycja Markowska i Zakopower, którzy wykonają tak piosenki z repertuaru Marka Grechuty, jak i utwory własne. Niestety, biletów na te koncerty już od dawna nie ma, sugerujemy zatem dzisiejszy konkurs; wstęp wolny, a być może będzie to okazja zobaczenia przyszłych gwiazd in statu nascendi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji