Artykuły

Poznań. Order Orła Białego dla prof. Stuligrosza

Order Orła Białego otrzyma w niedzielę w Poznaniu prof. Stefan Stuligrosz. Twórca "Poznańskich Słowików" zostanie odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w trakcie benefisu z okazji 90. urodzin - poinformował PAP Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

Podczas jubileuszu urodzin artysty Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Brązowe Krzyże Zasługi otrzymają z rąk prezydenta także chórzyści oraz członkowie Fundacji Poznańskie Słowiki.

Prof. Stefan Stuligrosz, twórca i dyrygent Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki", urodził się 26 sierpnia 1920 r. w Poznaniu. 90. urodziny spędził wraz z chórem na Jasnej Górze. Poznańskie środowisko artystyczne a także przyjaciele i wychowankowie prof. Stuligrosza będą z nim świętować w niedzielę w trakcie koncertu "100 lat plus VAT. Benefis Stefana Stuligrosza" w Auli Uniwersyteckiej.

- Profesor będzie siedział w wygodnym fotelu na estradzie, ale przybędzie na ten koncert z batutą. On do końca nie wie, co go tam spotka, wie, że ma przynieść ze sobą batutę i finał będzie należał do niego - powiedział PAP Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej.

Przed jubilatem wystąpią m.in. Hanna Banaszak, Piotr Kałużny, Zenon Laskowik, Jacek Wójcicki, Affabre Concinui, Grupa MoCarta, Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, oraz Infinito Cantare.

- Wystąpi wielu przyjaciół, polskich artystów. Oni śpiewają mi "100 lat plus VAT". Cieszę się więc, że ten VAT podniósł się o jeden punkt, bo to dla mnie oznacza wiek 123 lata a nie 122 jak do tej pory. Ale zobaczymy, co Bóg da - powiedział w piątek PAP prof. Stuligrosz.

Obecnie chór liczy ok. 100 śpiewaków. Prof. Stuligrosz cały czas współpracuje z zespołem, dyrygując na siedząco.

- Czuję się bardzo dobrze. Po operacji chodzę z dużym trudem, ale psychicznie jestem bardzo zdrowy. Jestem nasycony energią i płomieniem żarliwego entuzjazmu do pracy. Bardzo się cieszę, że mam jeszcze zdolność do pracy i cały czas mogę dyrygować. W pracy jestem dosyć despotyczny, bo jak

wychowuję młodzież, to chcę, by oni byli szczęśliwi w przyszłości. Uczę ich szacunku do drugiego człowieka i poszanowania pracy - powiedział.

Drugi z jubileuszowych koncertów, "Z teki kompozytorskiej Stefana Stuligrosza", odbędzie się tydzień później.

Stefan Stuligrosz rozpoczął działalność dyrygencką jesienią 1939 roku, po aresztowaniu ks. dr. Wacława Gieburowskiego, dyrygenta Chóru Katedralnego w Poznaniu. Po wojnie założył 80-osobowy chór chłopięco-męski, będący kontynuacją zespołu przedwojennego.

Chór szybko osiągnął wysoki poziom wykonawczy. Po kilku latach wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Został także przyłączony do Państwowej Filharmonii w Poznaniu.

Wykształcony w zakresie muzykologii (Uniwersytet Adama Mickiewicza) oraz dyrygentury symfonicznej i śpiewu solowego (Wyższa Szkoła Muzyczna w Poznaniu), Stefan Stuligrosz związał się z poznańską uczelnią muzyczną jako wykładowca. W latach 1967-81 pełnił tam obowiązki rektora.

W ciągu 70 lat pracy prof. Stuligrosza przez jego chór przeszło ponad 2 tys. wychowanków. Wykształcił znakomitych dyrygentów i chórmistrzów, m.in. Grzegorza Nowaka, Janusza Dzięcioła, Jana Szyrockiego, Kazimierza Górskiego, ks. Kazimierza Szymonika, Mieczysława Dondajewskiego i Antoniego Grefa.

Skomponował blisko 600 utworów na chór a capella, z towarzyszeniem fortepianu, organów i orkiestry. Opracował dziesiątki kolęd i pieśni.

Prowadzony przez Stefana Stuligrosza chór Poznańskie Słowiki występował na festiwalach m.in.: w Bergen, Brnie, Getyndze, Lourdes, Lozannie, Lyonie, Pradze, Rzymie i Wrocławiu.

Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Ma za sobą wielomiesięczne podróże artystyczne. W jego repertuarze jest ponad 1000 utworów wszystkich epok.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji