Artykuły

Warszawa. Kto wybierze Europejską Stolicę Kultury?

Minister Kultury Bogdan Zdrojewski ogłosił w piątek skład panelu ekspertów, którzy wybiorą polskie miasto - Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku. Finalistów konkursu poznamy już w przyszłym tygodniu.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 będzie nosiło jedno miasto z Hiszpanii oraz jedno z naszego kraju. W Polsce w konkursie startuje 11 miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław. Najpierw spośród wszystkich kandydatów komisja selekcyjna wybiera "krótką listę" finalistów, potem wskazuje się zwycięzcę. Przesłuchania wszystkich miast kandydatów odbędą się w najbliższy wtorek i środę (12-13 października) w Warszawie; finalistów (jak zapowiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski, będzie to od trzech do sześciu miast) poznamy w środę wieczorem. Zwycięzca konkursu ESK 2016 wskazany zostanie przez ten sam panel ekspertów w drugiej połowie 2011 r.

Siedmiu członków trzynastoosobowej komisji nominują rozmaite ciała UE, sześciu - Ministerstwo Kultury. Dotąd ich nazwiska trzymane były w tajemnicy, aby wyeliminować możliwość lobbingu. I tak z ramienia Komisji Europejskiej w panelu selekcyjnym zasiądzie Robert Scott z Wielkiej Brytanii i Manfred Gaulhofer z Austrii; z Parlamentu Europejskiego - Andreas Wiesand z Niemiec i Danuta Glondys (była dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Krakowa, obecnie dyrektor stowarzyszenia Willa Decjusza w Krakowie oraz od 2005 roku członek paneli eksperckich ESK); z Rady UE - Erna Hennicot-Schoepges z Luksemburga i Constantin Chiriac z Rumunii; przedstawicielką Komitetu Regionów będzie Elisabeth Vitouch z Austrii.

Z nominacji ministr kultury Bogdana Zdrojewskiego do panelu ekspertów weszli: Joanna Kiliszek (zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, była dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie), prof. Tadeusz Kowalski (medioznawca, dyrektor Filmoteki Narodowej), Michał Merczyński (dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz Festiwalu Malta w Poznaniu), prof. Jacek Purchla (dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie), wiceminister kultury Monika Smoleń oraz Tadeusz Zielniewicz (były dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, od lipca tego roku dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie).

Krótką listę kandydatów wskazała tydzień temu Hiszpania. Znalazło się na niej sześć miast (a nie jak wcześniej zapowiadano - cztery) wybranych aż spośród 15 kandydatów. Finaliści to Burgos, Las Palmas, Kordoba, San Sebastian, Segowia i Saragossa. Już na tym etapie z rywalizacji odpadły m.in.: Malaga, Pampeluna, Santander i Oviedo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji