Artykuły

Kalwaria Zebrzydowska. Misterium Męki Pańskiej

Kustosz sanktuarium kalwaryjskiego ojciec Władysław Waśko obmył w Wielki Czwartek, 23 marca, nogi "apostołom". W ten sposób zainaugurował czwartkową część Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Po inscenizacji wierni wyruszyli sprzed bazyliki do kaplicy Ogrójec, gdzie aktorzy - bernardyni, którzy opiekują się sanktuarium, oraz świeccy - zainscenizowali Ostatnią Wieczerzę, a także sceny modlitwy w ogrodzie oliwnym i pojmania Jezusa. W postać Zbawiciela wcielił się brat Marcjan Kozłowski z miejscowego seminarium.

Sprzed kaplicy żołnierze, którymi tradycyjnie są mieszkańcy Szczyrku w Beskidzie Śląskim, przeprowadzili Chrystusa przez rzekę Cedron do kaplicy u Kajfasza, gdzie odbyło się przesłuchanie Zbawiciela przed Najwyższą Radą.

Czwartkową część misterium zakończy wieczorem msza święta oraz całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. W Wielki Piątek podczas misterium przedstawione zostaną sceny ukrzyżowania Chrystusa.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

Na zdjęciu: misterium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji