Artykuły

Świat jest teatrem

Jak pobyt nad morzem wpływa na pracę twórczą Przemka Wiśniewskiego, reżysera teatru Kreatury? Przekonać się o tym będzie można już jutro - w Sopockiej Scenie Off de BICZ odbędzie się premiera jego widowiska "Czwarty teatr"

Spektakl ten wpisuje się w nurt dyskusji na temat potrzeby teatru w dzisiejszych czasach. Powstał na podstawie jednoaktówki bez tytułu Federica Garcii Lorki - jednego z najbardziej cenionych poetów i dramaturgów hiszpańskich. Akcja przedstawienia dzieje się w teatrze. Z pozornie poukładanego światka teatralnego przechodzimy stopniowo w chaos, który angażuje zarówno aktorów, jak i widzów. Na scenie panuje rewia zmiennych nastrojów i zdarzeń, postacie przerzucają się argumentami, a biedna inspicjentka nie wie, co robić, żeby przywrócić wszystko do dawnego porządku. Zwłaszcza że prowodyrem całego bałaganu jest sama pani dyrektor...

Reżyser spektaklu próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące funkcjonowania teatru dzisiaj: czy może pozostać hermetycznym skansenem pełnym dobrze znanych gestów i tematów, czy nie ma szans oprzeć się inwazji życia - i w jakim kształcie to życie dzisiaj przychodzi. Czy teatr może zmieniać rzeczywistość? Teatr Kreatury został powołany do życia przez Przemka Wiśniewskiego trzynaście lat temu w jego rodzinnym Gorzowie. Reżyser nie ograniczał się tam tylko do realizacji spektakli, dał się także poznać jako twórca wielu akcji happeningowych, komentujących lokalne wydarzenia polityczne i społeczne. Na początku tego roku Wiśniewski zdecydował się na przeprowadzkę ido Sopotu, gdzie tworzy nowy zespół. Kreatury współpracują obecnie z Sopocką Sceną Off de BICZ. Na deskach tego teatru odbyła się już pierwsza premiera przygotowanego tu widowiska; "dr-lecter.blog.pl"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji