Artykuły

Toruń. Jubileuszowe odznaczenia i oklaski dla publiczności

Ludzie ze sceny i zza kulis zostali odznaczeni z okazji jubileuszu polskiego teatru w Toruniu.

1242 premiery odbyty się od czasu, gdy toruński teatr dramatyczny stał się sceną polską. Pierwszą z tych premier była "Zemsta" Fredry, najnowszą - "Śnieg" według Witkacego.

Właśnie "Śnieg" pokazano w sobotę na rozpoczęcie jubileuszowego Sezonu Arcypolskiego w Teatrze im. Wilama Horzycy. Premierze towarzyszyły uroczystości z okazji 90-lecia. Po przedstawieniu ze sceny popłynęły podziękowania dla zespołu teatralnego, gratulacje i życzenia. Zasłużonym dla toruńskiego teatru przyznano odznaczenia. Brązowy medal "Gloria Artis" otrzymał emerytowany aktor Witold Tokarski. Absolwent PWST w Krakowie, po kilku sezonach w kieleckim teatrze, do Torunia przyjechał w 1959 roku i na tutejszej scenie przepracował 37 lat. Zagrał w Teatrze Horzycy 200 ról, w tym Romea, Konrada-Gustawa i Klaudiusza w "Hamlecie".

- Dyrektor Hugon Moryciński zaangażował mnie do połączonych wówczas teatrów toruńsko-bydgoskich i wybierając się tu, nie wiedziałem, gdzie ostatecznie będę pracować. Gdy przyjechałem do Torunia i zobaczyłem jego panoramę, powiedziałem dyrektorowi, że nie wiem, jak jest w Bydgoszczy, ale zostaję tutaj - mówił Witold Tokarski, odbierając odznaczenie.

Odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej "otrzymało czworo aktorów: Maria Kierzkowska, Anna Romanowicz-Kozanecka, Marzena Tomaszewska-Glińska i Mikołaj Niakas.

Zarząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego swoje nagrody przyznał dyrektor Jadwidze Oleradzkiej, aktorom Jolancie Tesce i Pawłowi Tchórzelskiemu oraz pracownikom innych

działów teatru - Mieczysławie Baczyńskiej, Agnieszce Warczachowskiej i Piotrowi Drosdowi.

Podziękowania, gratulacje i życzenia dla teatru popłynęły m.in. od ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, senatora Michała Wojtczaka, byłej dyrektor Teatru Wilama Horzycy, a dziś szefowej Teatru Współczesnego we Wrocławiu Krystyny Meissner, prezeski Związku Artystów Scen Polskich Joanny Szczepkowskiej - w imieniu tej organizacji.

Wręczono też doroczną nagrodę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika za teatralne wydarzenie. W sezonie 2009/2010 za takie uznano kreację Grzegorza Wosia, grającego tytułową rolę w przedstawieniu "Kaleka z Inishmaan".

A na zakończenie oficjalnej części podniosła się kurtyna i na scenę zaczęli wchodzi kolejno - w firmowych koszulkach z logo teatru - wszyscy jego pracownicy - od bileterek, obsługi technicznej i administracji, poprzez aktorów po dyrekcję. Przedstawianie się zakończyli oklaskami dla... publiczności.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji