Artykuły

Warszawa. Zbigniew Jerzyna nie żyje

Dziś rano zmarł Zbigniew Jerzyna - poeta, dramaturg, eseista, edytor. Od lat związany był także z Teatrem Polskiego Radia, dla którego napisał kilkadziesiąt słuchowisk.

Janusz Kukuła, dyrektor Tetaru Polskiego Radia podkreśla, że był to ktoś dla "teatru wyobraźni" bardzo ważny, a on sam zrealizował wiele jego słuchowisk.

- Nosiliśmy się nawet z zamiarem zebrania ich w jeden tom. Na pewno spełnię ten testament, by te słuchowiska ukazały się drukiem - powiedział Janusz Kukuła.

Dyrektor Teatru Polskiego Radia podkreśla, że Zbigniew Jerzyna i jego poezja były mu bardzo bliskie. - Od dawna czytałem jego wiersze, które opisywały świat w jedyny właściwy tylko dla niego sposób - przepojone miłością, zadumą i takim rodzajem niezwykłej odwagi artystycznej. Będzie go tak brakować, dlatego, że w tej chwili już nikt nie pisze wierszy jak on, bo on potrafił łączyć klasycyzm i jasność przekazu z odkrywczą myślą- powiedział Janusz Kukuła.

Zbigniew Jerzyna urodził się 9 maja 1938 roku w Warszawie, zmarł 29 listopada 2010 r. Członek Związku Literatów Polskich. Opublikował wiele tomów wierszy jak "Kwiecień", "Realność", "Coraz słodszy piołun", "Modlitwa do powagi" czy "Listy do Edyty". Był autorem dramatów: "Tropy", "Iskrą tylko", "Kto wyprowadzi psa". Wśród kilkudziesięciu napisanych przez niego słuchowisk radiowych są m.in. "Kosztele", "Dzwonek", "Syzyf", "Odejście poety", "Pojednanie", "Fromborska baszta" i "Gasnące kolory".

Jerzyna opracował rownież i poprzedził wstępem zbiory następujących poetów: Jana Kochanowskiego, Jana Lechonia, Władysława Sebyły, Mirona Białoszewskiego, Osipa Mandelsztajna, Anny Achmatowej, Reinera Marii Rilkego, Stanisława Przybyszewskiego, Barbary Sadowskiej. Był również autorem książek dla dzieci m.in. "Wśród drzew" oraz "Czarne oczy wiśni".

Zbigniew Jerzyna był laureatem wielu nagród literackich. Jego wiersze i słuchowiska przetłumaczono na 35 języków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji