Artykuły

Kraków. 20. rocznica śmierci Tadeusza Kantora

8 grudnia mija 20 lat od śmierci Tadeusza Kantora. Z tej okazji Cricoteka zaprasza na nowe wystawy, spotkania, projekcje filmowe i sesję naukową zorganizowaną wspólnie z PWST, Wydziałem Polonistyki UJ oraz Wydziałem Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.

"Sztuka Tadeusza Kantora syciła się pamięcią i różnymi formami wspomnień, jednak dwudziestolecie śmierci artysty prowokuje do znalezienia nowego miejsca jego twórczości i naszego z nią związku. Szczególnie ważne staje się poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: kim jest dziś Tadeusz Kantor?" - piszą organizatorzy.

We wtorek w Krzysztoforach na to pytanie będą się starać odpowiedzieć studenci i doktoranci (godz. 10-19). W czwartek rozpocznie się dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa na Scenie Klasycznej PWST (ul. Warszawska 5). Badacze sztuki i teatru podejmą próby usytuowania Kantorowskiej tradycji we wszelkich perspektywach myślowych i artystycznych, polskich i zagranicznych. Podczas konferencji obejrzeć będzie można również filmy: "Worki, szafę i parasol" Dietricha Mahlowa, "Nadobnisie i koczkodany" Kena McMullena (pierwszy raz w Polsce), oraz "Teatr Tadeusza Kantora" Denisa Bableta.

W środę, w rocznicę śmierci Kantora, na ulicy Kanoniczej jak co roku staną "Żywe pomniki". Cricoteka zaprezentuje dwie wystawy: "Przedmioty sztuki Tadeusza Kantora", na której znajdą się oryginalne obiekty teatralne ze spektakli "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole" i "Niech sczezną artyści" (Archiwum Cricoteki, Kanonicza 5), oraz serię 27 rysunków do ostatniego spektaklu "Dziś są moje urodziny" (Galeria - Pracownia Tadeusza Kantora Sienna 7/5).

Tego dnia o godz. 17 w galerii Krzysztofory odbędzie się spotkanie z aktorami Tadeusza Kantora pod hasłem "O wszystkim pamiętać". Prowadzenie - Beata Guczalska.

Obchody trwać będą do przyszłej soboty. Szczegółowe informacje: www.cricoteka.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji