Artykuły

Wrocław. Performance multimedialny w Polskim

W sobotę 11 i niedzielę 12 grudnia o godzinie 19:00 na Scenie na Świebodzkim performance multimedialny Łukasza Twarkowskiego "Lila Negr" z udziałem Adama Szczyszczaja.

Multimedialny performance grupy IP (Identity Problem), realizowany przez twórców związanych z fundacją Grawiton w koprodukcji z Teatrem Polskim we Wrocławiu przy finansowym wsparciu gminy Wrocław. Lila Negr jest kolejną odsłoną wieloetapowego Vertinsky Project; instalacji multimedialnej zbudowanej na styku sztuk plastycznych, wideo, koncertu i performance'u. Vertinsky Project otrzymał główną nagrodę nurtu OFF na XXX Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w 2009 roku. Katarzyna Kamińska w recenzji z PPA pisała w "Gazecie Wyborczej": "Powstał jeden bezapelacyjnie interesujący projekt [...]. Vertinsky Łukasza Twarkowskiego jest projektem performerskim, w którym widz wrzucony jest w wir wydarzeń [...]. Co ważne, projektem przemyślanym, zrealizowanym z rozmachem i pasją".

Kontynuując opowieść, dla której punktem wyjścia jest postać legendarnego śpiewaka, poety i kompozytora rosyjskiego Aleksandra Wertyńskiego, po raz kolejny grupa IP dekokonstruuje mit artysty. Wynikiem tych poszukiwań jest tym razem wideoinstalacja połączona z koncertem-performance'em, w której odbywa się podróż przez mroczny krajobraz, pełen pożądania i niekończącego się wyścigu z czasem. Krajobraz wyjątkowo ambiwalentny jak sama postać Aleksandra Wertyńskiego. Przygoda odbywająca się w rytmie muzyki elektronicznej stawia pod znakiem zapytania wszelkie podziały gatunkowe i estetyczne.

Lila Negr jest po raz pierwszy prezentowany na deskach teatralnych, dla jego potrzeb zostały stworzone zupełnie nowe aranżacje muzyczne utworów Wertyńskiego, jak i nowy materiał wideo.

Aleksandr Wertyński (1889-1957) - aktor, pisarz, kompozytor i piosenkarz, jeden z najoryginalniejszych twórców rosyjskiej muzyki popularnej pierwszej połowy XX wieku. Urodzony w carskiej Rosji Wertyński próbował najpierw swoich sił na deskach moskiewskich teatrów. Pierwsze jego sukcesy graniczyły ze skandalem. Wraz z rewolucją 1917 roku rozpoczęła się emigracyjna przygoda Wertyńskiego. Pomimo wielokrotnych próśb nie wyrażono zgody na powrót artysty do Rosji aż do 1942 roku. Jego wędrówka obejmuje większość europejskich stolic, Stany Zjednoczone, a kończy się w Szanghaju, gdzie wśród rosyjskiej kolonii spędził ostatnie osiem lat wygnania. Powrót do Rosji nie wiązał się jednak ze spełnieniem jego marzeń. Po serii koncertów na froncie dla sowieckich żołnierzy twórczość Wertyńskiego zostaje wpisana na indeks i otoczona zmową milczenia. Pomimo możliwości koncertowania za życia artysty nie została w Związku Radzieckim wydana żadna z jego płyt, natomiast pierwsze wydanie jego tekstów ukazało się w Rosji dopiero w 1991 roku.

***

project leader, reżyseria, scenografia - Łukasz Twarkowski

wideo - Kuba Lech

vocal - Paweł Wenderski

aktor - Adam Szczyszczaj

muzyka - Bogumił Misala, Michał Siwak, Darek Jughan

reżyseria światła - Alicja Pietrucka

akustyk - Adrian Delong

kierownik techniczny - Karol Przestrzelski

Bilety: 15 zł

Czas trwania: 70 minut (bez przerwy)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji