Artykuły

Warszawa. Kantor w Zachęcie i Bibliotece Narodowej

100 obrazów, ponad 200 rysunków, elementy scenografii ze spektakli oraz dokumentację filmową i fotograficzną będzie można oglądać od połowy kwietnia na wystawie "Tadeusz Kantor. Interior imaginacji" w warszawskiej Zachęcie.

Ekspozycja jest pierwszą tak dużą próbą prezentacji całości dorobku jednego z najwybitniejszych artystów drugiej połowy XX wieku Tadeusza Kantora. Zostanie otwarta 15 kwietnia 2005 i potrwa do 12 czerwca 2005.

Od większości dotychczasowych wystaw odbiega skalą i sposobem podejścia do tematu. W przeciwieństwie do typowych ekspozycji monograficznych, nie ogranicza się do tzw. historycznego opisu rozwoju twórczości artysty. Jak podkreślają organizatorzy, będzie to raczej próba interpretacji twórczości Kantora, która ma umożliwić zobaczenie jego sztuki jako zjawiska o nieprzemijającej aktualności.

Scenariusz wystawy zbudowany będzie wokół trzech pojęć: Awangardy, Realności i Pamięci.

Wystawa przygotowywana jest we współpracy z krakowską Cricoteką -

Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Przedsięwzięciu towarzyszyć będą dwa inne pokazy dotyczące twórczości Kantora: "Maszyna miłości i śmierci" w Galerii Kordegarda oraz wystawa dokumentująca historię Teatru Cricot 2 w Bibliotece Narodowej.

Imprezy związane z twórczością Tadeusza Kantora - reżysera, scenografa, malarza, teoretyka sztuki, twórcy Teatru Cricot 2 i współzałożyciela Stowarzyszenia Artystycznego "Grupa Krakowska" - organizowane są z okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy urodzin i 15. rocznicy śmierci artysty. W 2005 roku mija także 30 lat od premiery "Umarłej klasy", 25 lat od pierwszego spektaklu "Wielopole, Wielopole" i 20 lat od "Niech sczezną artyści".

Jednocześnie teatr Cricot 2 obchodzi w tym roku swoje 50-lecie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji