Artykuły

Wrocław. Janusz Majewski o Lwowie

Janusz Majewski to wybitna postać polskiej kultury. Autor scenariuszy filmowych i reżyser pamiętnych obrazów - "C.K. Dezerterzy, "Sprawa Gorgonowej", "Lokis" oraz nagrodzonej na ostatnim festiwalu filmowym w Gdyni "Małej matury 1947". Kanwą tego filmu była III część jego książki pod tym samym tytułem.

"Mała matura" Janusza Majewskiego Jak pokazują ostatnie nowości wydawnicze, sięganie do biografii własnych rodów i skrupulatne odtwarzanie ich historii w równie skrupulatnie zachowanych realiach zyskuje coraz większą popularność. Zarówno wśród autorów, jak i czytelników. Tych Majewskiemu nie braknie, szczególnie we Wrocławiu. Akcja "Małej matury" jest bowiem osadzona we Lwowie. I to jakim Lwowie?! Mitycznym. Wyidealizowanym. W arkadii, gdzie "lata były upalne i suche, zimy śnieżne i mroźne, żyzna ziemia okolic dawała plony obfite i dorodne. Miasto bezpieczne otulającymi je wzgórzami, piękne nawarstwioną przez wieki architekturą, bogate wielokulturowością mieszkańców Polaków, Żydów, Rusinów, Ormian, Niemców, Węgrów, Rumunów i wielu innych nacji, promieniowało aurą spokoju, dobrobytu i pogody ducha".

Majewski odtwarza miasto z precyzją kartografa i z emocją naznaczaną stratą. Nie tylko dzieciństwa, ale miejsca, w którym ono biegło mimo trzech okupacji beztrosko. Wśród kochających się rodziców, ekscentrycznych ciotek i wujów, wyjątkowych znajomych, nad klaserem ze znaczkami lub z nosem w książkach z przygodami Winnetou. Czyż nie taki wyidealizowany obraz swego miasta noszą w sobie cały czas lwowiacy? Kto chce myśleć o pogromach? O szpiclach, których wszędzie było pełno? O gettach ławkowych?

Majewski nie potrafi pogodzić się ze stratą swojej arkadii, ona wyziera z każdej strony jego książki. Jestem przekonana, że kresowiacy będą czytać "Małą maturę" ze ściśniętym sercem.

A wydawca, znany z wyjątkowego pietyzmu, i tym razem sprawił, że książka to istne wydawnicze cacko. Już tylko dzięki samym kolażom Lwowa można się "Małą maturą" zachwycić.

"Mała matura"

Janusz Majewski

Wydawnictwo Marginesy Warszawa 2010

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji