Artykuły

Polskie Radio. "Śmierć Dantona" Andrzeja Piszczatowskiego

Tego słuchowiska miłośnicy radiowego teatru nie mają prawa przegapić. W niedzielę o 21.05 Jedynka nada świetną "Śmierć Dantona"

Reżyser Andrzej Piszczatowski znów udowodnił, że w dźwiękowych realizacjach wybitnej dramaturgii światowej nie ma sobie równych.

Jego "Śmierć Dantona" Georga Büchnera to jednak nie tylko adaptacja wierna autorowi, ale także mocny głos na tematy współczesne: walki politycznej i jej granic, ustrojów totalitarnych czy czystek etnicznych. Przede wszystkim zaś - próba odpowiedzi na pytanie, czy w świecie wielkiej polityki jest miejsce na wyrzuty sumienia, czy też niezmiennie obowiązuje zasada, iż cel uświęca środki.

- Ważne było dla mnie, że XIX-wieczny autor uwypukla to, co i dziś spędza nam sen z powiek - mówi "Rzeczpospolitej" Andrzej Piszczatowski. - Politycy wciąż traktują zwyczajnych ludzi wyłącznie jako narzędzia służące do osiągnięcia celu, ta droga jest usłana trupami. Ale Polakom sztuka Büchnera niesie też radosne refleksje. Udało się nam wyjść z komunizmu po rewolucji bezkrwawej. Trudno ten fakt przecenić.

Autor dramatu żył tylko 24 lata (1813 - 1837), ale pozostawił w historii literatury i teatru wyraźny ślad. Jego trzy dramaty: "Śmierć Dantona", "Leonce i Lena" i niedokończony "Woyzeck" są do dziś wystawiane na najważniejszych scenach świata. W wieku 21 lat Büchner założył tajne Towarzystwo Praw Człowieka i napisał radykalny manifest polityczny "Goniec Heski", którego głównym hasłem było: "Pokój chatom, wojna pałacom!". Zainteresowanie Wielką Rewolucją Francuską spowodowało, że w swoim pierwszym utworze scenicznym "Śmierć Dantona" zastanawiał się nad powodami, dla których nie osiągnęła ona swoich celów.

Andrzej Piszczatowski zgromadził przed mikrofonami znakomitą obsadę. Piotr Fronczewski w roli Dantona to jedna z najwspanialszych kreacji radiowych ostatnich lat i trudno uciec od stwierdzenia, że dziś - obok Janusza Gajosa - największy z polskich aktorów.

- Było dla mnie oczywiste, że tytułowego bohatera musi zagrać Fronczewski - mówi reżyser słuchowiska. - Danton to połączenie polityka i człowieka, które kocha życie, a Piotr także jest postacią złożoną. Nie sposób tego artysty scharakteryzować w dwóch słowach. Jest świetny zarówno w tekstach lżejszych, jak i "Królu Edypie".

Znakomity jest też Adam Ferency jako Robespierre. Obok niego usłyszymy m.in. Marię Robaszkiewicz, Krzysztofa Wakulińskiego, Krzysztofa Banaszyka i Marcina Trońskiego. Opracowanie muzyczne przygotował Marian Szałkowski, reżyserem dźwięku był Andrzej Brzoska.

Słuchowisko zostanie nadane w systemie Dolby Pro Logic II, który potęguje wrażenia odbiorców śledzących spektakl z wykorzystaniem kina domowego. Kiedy na szyję Dantona spada gilotyna, poderwiecie się państwo z foteli.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji