Artykuły

Słubice. Polsko-Niemiecki Dzień Teatru

Polsko-Niemiecki Dzień Teatru, który będzie obchodzony w poniedziałek w Collegium Polonicum w Słubicach, będzie pierwszą imprezą zorganizowaną w ramach Roku Kleista, obchodzonego w Niemczach w 2011 roku.

W poniedziałek 10 stycznia miłośnicy teatru będą mogli wziąć udział w polsko-niemieckich warsztatach teatralnych, które poprowadzi dyrektor Szkoły Teatralnej we Frankfurcie nad Odrą, Frank Radueg.

-Do udziału w warsztatach zapraszamy zarówno studentów Collegium Polonicum oraz Uniwersytetu Viadrina, jak i młodzież mieszkającą po obu stronach Odry - powiedział PAP Artur Kopka z Collegium Polonicum. Collegium jest głównym organizatorem imprezy.

O 19.00 publiczność zgromadzona w auli Collegium Polonicum zobaczy spektakl teatralny pt. "Zaręczyny w St. Domingo" zrealizowany na motywach opowiadania Henryka von Kleista pod tym samym tytułem. Przedstawienie przygotowali studenci Collegium Polonicum i Szkoły Teatralnej we Frankfurcie nad Odrą w ramach projektu teatralnego współfinansowanego przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży. Spektakl będzie tłumaczony na język polski.

O 20.00 pokaz żonglerki ogniem pokażą artyści teatru Form Art z Łodzi.

Polsko-Niemiecki Dzień Teatru zakończy spektakl teatralny pt. "Markiza von O." Henryka von Kleista w wykonaniu aktorów Teatru Im Schuppen z Frankfurtu nad Odrą.

Rok Kleista, obchodzony z okazji 200. rocznicy jego śmierci w całych Niemczech, został zainicjowany przez Stowarzyszenie Henryka Kleista z siedzibą w Berlinie oraz Muzeum Kleista we Frankfurcie nad Odrą.

Henryk Kleist - urodzony w 1777 roku we Frankfurcie nad Odrą niemiecki pisarz, dramaturg, poeta i publicysta - był oficerem w pruskiej armii; po jej opuszczeniu studiował matematykę, fizykę i łacinę na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Naukę jednak przerwał, by zostać wolontariuszem w pruskim Ministerstwie Gospodarki w Berlinie.

W 1811 roku w miejscowości Wannsee pod Berlinem popełnił samobójstwo. W literaturze zasłynął głównie jako dramaturg, autor sztuk "Książę Homburg" i "Rozbity dzban".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji