Artykuły

Poznań. Umer zaśpiewa "Noce i sny"

Magda Umer - te dwa słowa to wystarczająca rekomendacja dla wielbicieli piosenki literackiej, poetyckiej. Ta znakomita artystka zaśpiewa w niedzielę o godz. 18 w Auli Artis WSNHiD.

Umer w Poznaniu promować będzie swój najnowszy album "Noce i sny". Płyta została świetnie przyjęta przez wielbicieli piosenek - nieco melancholijnych, zadumanych, pełnych wdzięku i subtelności. Artystka zdradza: "Kiedy zaproponowano mi nagranie płyty - przede wszystkim byłam zdumiona. Ale kiedy powiedziano, że mogę zaśpiewać, co tylko chcę, pomyślałam, że mam szansę spełnić swoje marzenie i wykonać piosenki szczególnie bliskie mojemu sercu i ważne na tym listopadowym" etapie życia. Będą to utwory smutne, ale piękne. O jesieni życia. O miłości i samotności. O potrzebie ocalenia wspomnień. O przemijaniu, przeciwko któremu daremnie jesteśmy. O poszukiwaniu Boga". Tematy, chciałoby się powiedzieć, bardzo niedzisiejsze, jeśli przyjrzymy się temu o czym (i jak) śpiewają współczesne gwiazdy pop. Zapewne również dlatego najnowsza płyta artystki powoduje tak wielkie emocje jej licznych wielbicieli.

Dlaczego jest to płyta listopadowa? Nie tylko z tej przyczyny, że w tym właśnie miesiącu 2010 roku się ukazała i wtedy odbyła - owacyjnie przyjęta - jej premierowa prezentacja w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Umer dopowiada: "Gdybym musiała powiedzieć o tej płycie jedno zdanie, to powiedziałabym, że jest to listopadowa opowieść o listopadowym życiu listopadowej kobiety. A gdyby ktoś zapytał, do czego jest mi ona potrzebna - odpowiedziałabym - do szczęścia i do nieszczęścia. A największym moim marzeniem jest, aby do szczęścia i do nieszczęścia była potrzebna również moim słuchaczom".

Magda Umer debiutowała na muzycznej scenie na przełomie lat 60. i 70. Zdobywała laury na Festiwalu Piosenki Studenckiej, Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej, Famie, ale też Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Współpracowała z kabaretem klubu studenckiego Stodoła oraz kabaretem Dreszczowisko Macieja Zembatego. Jest jedną z pierwszych i najważniejszych przedstawicielek piosenki poetyckiej w Polsce. Wśród jej najbardziej znanych piosenek są "Koncert jesienny na dwa świerszcze i wiatr w kominie", "Już szumią kasztany", "Jeszcze w zielone gramy", "Jeszcze poczekajmy", "Szpetni czterdziestoletni". Artystka przygotowywała widowiska poetyckie dla teatru i telewizji, telewizyjne programy prezentujące ważnych przedstawicieli piosenki poetyckiej i studenckiej. Reżyserowała spektakle teatralne i programy estradowe, m.in. słynne "Zimy żal" oparty na piosenkach z Kabaretu Starszych Panów, "Big Zbig Show" oraz "Zielono mi" - koncert piosenek Agnieszki Osieckiej podczas festiwalu w Opolu w 1997 r. Na koncie ma m.in. płyty "Wszystko skończone", "Gdzie ty jesteś", "Koncert jesienny". Podczas poznańskiego koncertu wokalistce towarzyszyć będą: Wojciech Borkowski (producent muzyczny) - fortepian, Marek Wroński - skrzypce, Alfred Wiltos - wiolonczela, Bartłomiej Krauz - akordeon oraz Maciej Szczyciński - kontrabas.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji