Artykuły

W gettach były kabarety

- Przez pewien czas budynek dzisiejszego Teatru Nowego dzielili ze sobą Ida Kamińska i Kazimierz Dejmek - opowiadała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. - Dlatego jest dwoje drzwi. Te po lewej prowadziły do teatru żydowskiego, te po prawej do polskiego - o dniach pamięci Holocaustu pisze Izabella Adamczewska w Gazecie Wyborczej - Łódź.

Prof. Kuligowska-Korzeniewska nawiązała do obchodzonego wczoraj Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. - Bogdan Korzeniewski, mój mąż, trafił do Auschwitz. W ostatniej chwili został wykupiony. Ironizował, że był budowniczym Oświęcimia, bo stawiał betonowe słupy dookoła Auschwitz - mówi-ła. Prof. Kuligowska-Korzeniewska opowiadała o teatrze żydowskim.

- Najpierwotniejsze formy to purim szpil, czyli gra purimowa, teatr ludowy, amatorski. Towarzyszył jedynemu radosnemu świętu w historii obyczaju i religii żydowskiej, czczącemu zwycięstwo Żydów zapisane w Księdze Estery - mówiła. - W gettach nie było uczt purimowych, ale były inne rozrywki. Występy teatralne w gettach miały charakter kabaretowy były tańce i chwile wesołości.

Po wykładzie goście wysłuchali koncertu Danuty Stankiewicz - "Pieśni Getta". Wieczorem można było obejrzeć spektakl "Historie dni zapomnianych", który powstał z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Cztery krótkie monodramy w reżyserii Artura Hofmana przedstawiają wojnę z różnych perspektyw - przez pryzmat doświadczeń czterech Polaków pochodzenia żydowskiego. Materiału dokumentalnego dostarczyły wywiady ze świadkami: Haliną Elczewską, Danutą Mniewską, Przemysławem Danielem i Marianem Majerowiczem. Przeprowadzał je Chrystian Orzeszko, koordynator łódzkich Dni Pamięci. W spektaklu pojawia się kontekst łódzki - historia Elczewskiej rozpoczyna się za murami łódzkiego getta, w którym - zanim zostanie wywieziona do Auschwitz - poznaje swojego męża. "Historie" przyjechały do Łodzi z Warszawy, z Teatru Żydowskiego.

W ramach Dni Pamięci w Teatrze im. Jaracza można było obejrzeć również spektakl "Dybuk" [na zdjęciu] w reżyserii Mariusza Grzegorzka. Organizatorami Dni Pamięci byli: Teatr im. Jaracza, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. O

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji