Artykuły

Rzeszów. Jubileusz prywatnego teatru

Wielką paradą kolędników Teatr Jaruga świętuje dziś 20-lecie istnienia.

Pierwszy w regionie prywatny teatr, jako alternatywą formę tradycyjnej sceny, założył w 1991 roku Andrzej Piecuch, aktor związany z teatrem Maska w Rzeszowie. Od samego początku w artystycznych poczynaniach towarzyszy mu Aleksander Bielenda, nauczyciel z Lubeni. To od jaru w tej miejscowości pochodzi nazwa Jaruga. - Wyszliśmy ze sceny w plener, a nasze działania teatralne zawsze nawiązywały do źródeł kultury ludowej pogranicza. Działamy na styku kultur, dlatego wykorzystujemy żywioł polski, ruski, łemkowski czy wołoski - mówi Piecuch. Przez dwie dekady zrealizował pod szyldem Jarugi wiele widowisk obrzędowych w plenerze m.in. Święto Wiosny, Misterium Passionis, Paradę Kolędników, noc świętojańską czy lalkowe jasełka. Na swoim koncie ma także spektakle dla dzieci.

Mieszkańcom naszego regionu teatr Jaruga kojarzy się jednak przede wszystkim z Festiwalem Strachów Polnych "Straszydlisko". Impreza miała już 11 edycji. - Odwiedziliśmy w tym czasie niemal całe województwo. Nazwa festiwalu powstała od wsi Straszydle, gdzie odbywała się pierwsza edycja festiwalu. Z kolejnymi byliśmy między innymi w Rzeszowie, Jaśle, na zamku w Odrzykoniu - wspomina Piecuch. Najbardziej widowiskową częścią Straszydliska była parada strachów. Imprezie towarzyszyły zawsze koncerty muzyczne, spektakle teatralne, happeningi oraz konkurs strachów. - Część wykonanych przez dzieci strachów do dziś można oglądać w muzeum w Sołonce. Ekspozycją opiekuje się Olek Bielenda - dodaje założyciel Jarugi.

Za swoje plenerowe projekty teatr nagradzany był przez Fundację Kultury. Od połowy lat 90. poszerzył swoją ofertę o działalność impresariatu artystycznego, zapraszając do współpracy zaprzyjaźnionych artystów. Andrzej Piecuch realizuje: parady uliczne, koncerty muzyczne, pokazy cyrkowców i szczudlarzy, widowiska światło i dźwięk, biesiady, programy dla dzieci. Nie zapomina jednak o korzeniach Jarugi i w planach ma kolejne przedsięwzięcia z podkarpackimi obrzędami w tle. - Myślę o projekcie "Teatr kolędowania" złożonym z warsztatów dla dzieci, wystawy szopek, jasełek oraz kolędowania istniejących do dziś w wielu miejscowościach grup kolędniczych - zdradza swoje plany.

- Podczas sobotniego spotkania w Domu Ludowym w Sołonce powspominamy ostatnie lata. Na tę okazję przygotowaliśmy "Diaporamę 20-lecia" - dodaje. W programie Wielkiej Parady Kolędników wystąpi jubilat - teatr Jaruga. Zaprezentuje dwa widowiska: "Szczodraki" oraz wspólnie z LO z Błażowej - jasełka. Wystąpi też Teatr Cieni Bogusława Michałka. W części muzycznej kolędy zaśpiewa Zespół Śpiewaczy ze Straszydla zespół Membra Solo, a na łemkowską nutę - zespół Hudacy. Początek parady o godz. 18.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji