Artykuły

Łódź. Dyrektorzy apelują w sprawie strategii dla kultury

Apel do łódzkich władz samorządowych, marszałka Województwa Łódzkiego i łódzkiego Sejmiku Wojewódzkiego oraz do prezydenta miasta Łodzi i radnych miasta Łódź skierowali dyrektorzy oraz pracownicy najważniejszych miejskich instytucji kultury.

"Zwracamy się do Państwa z apelem o podjęcie zdecydowanych i systemowych działań mających na celu stały, zrównoważony rozwój sektora kultury w Łodzi i regionie łódzkim, oparty na przemyślanych działaniach kierunkowych, które doprowadzą do zbudowania strategii rozwoju kultury w Łodzi i regionie łódzkim" - piszą w liście.

Intencją autorów jest, aby kultura zaczęła być traktowana jako znaczący składnik i dominanta cywilizacyjna, która może wpływać na rozwój społeczno-gospodarczy.

Przemyślana strategia polityki kulturalnej Łodzi i regionu łódzkiego powinna, ich zdaniem, zostać opracowana przy wykorzystaniu najlepszych praktyk europejskich i światowych. Ważne jest, aby mogła ona wzmacniać świadomość obywatelską oraz być czynnikiem pozwalającym na kształtowanie i promowanie postaw prospołecznych w kulturze i życiu społecznym.

Celem strategii powinno być "wzmacnianie działań na rzecz lokalnego środowiska artystycznego i kulturalnego oraz umożliwienie wszystkim mieszkańcom Łodzi i województwa uczestnictwa w kulturze".

Autorzy apelu są przekonani, że strategia koniecznie powinna zostać przygotowana przy ścisłej współpracy między Urzędem Miasta i Urzędem Marszałkowskim oraz przy współudziale przedstawicieli łódzkiego środowiska kulturalnego.

Realizacja wymienionych założeń byłaby, jak piszą autorzy apelu, możliwa w oparciu o: przygotowanie rzetelnej i obiektywnej analizy sektorowej uwzględniającej specyfikę Łodzi i regionu łódzkiego; wdrożenie strukturalnych mechanizmów, zapewniających opiekę merytoryczną i promocyjną nad działaniami na rzecz środowiska artystycznego i kulturalnego; wprowadzenie rozwiązań wzmacniających rolę kultury w procesie edukacyjnym dzieci, młodzieży i osób dorosłych; wprowadzenie świadomej, zgodnej z potrzebami środowisk kulturalnych, polityki inwestycyjnej w obszarze kultury (rewitalizacja, renowacja, wyposażenie w środki techniczne, itp.) w oparciu o zachowanie równowagi pomiędzy nakładami finansowymi przeznaczonymi na istniejącą już infrastrukturę instytucji kultury, składnikami dziedzictwa materialnego, a nowymi projektami inwestycyjnymi; wprowadzenie komplementarnych rozwiązań gwarantujących stały wzrost nakładów finansowych na programowe działania kulturalne, uwzględnionych tak w budżetach Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego, oraz w potencjalnych wpływach z innych źródeł (fundusze unijne, sektor prywatny).

Pod apelem podpisali się m.in.: Andrzej Strąk (Śródmiejskie Forum Kultury - Dom Literatury), Ewa Pilawska (Teatr Powszechny), Konrad Dworakowski (Teatr Lalki i Aktora "Pinokio"), Zdzisław Jaskuła (Teatr Nowy im. K. Dejmka), Grażyna Posmykiewicz i Zbigniew Macias (Teatr Muzyczny), Elżbieta Fuchs (Miejska Galeria Sztuki), Tomasz Rodowicz (Teatr Chorea), Maciej Trzebeński (Fabryka Sztuki), Tomasz Bieszczad (Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych) oraz dyrektorzy miejskich ośrodków kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji