Artykuły

Warszawa. Bohdan Butenko skończy jutro 80 lat

Bohdan Butenko, ilustrator to grafik, scenograf, nazywany prekursorem polskiego komiksu. Jest twórcą postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara, iustratorem wielu książek dla dzieci i autorem scenografii do programu Kabaret Starszych Panów.

Jedną z najsłynniejszych postaci stworzonych przez Butenkę jest Gapiszon - komiksowy bohater w charakterystycznej czapeczce z pomponem. Gapiszon powstał jako postać rysowana na żywo w programie telewizyjnym w 1957 roku, potem jego przygody drukowane były też w piśmie "Miś" i w książkach.

- Kiedy zacząłem robić pierwsze ilustracje do książek, były obawy, czy to nie za daleko posunięta fantazja, czy będą zrozumiałe dla dzieci. Zrobiono eksperyment - pani redaktor wzięła tekst, rysunki i pojechała do szkoły, do odpowiednich wiekowo dzieci. I o czym się przekonała? Okazało się, że moja fantazja, uznawana za wybujałą, przesadną, jest właściwie bardzo skromną fantazją w porównaniu z fantazją dziecięcą - wspominał artysta.

Butenko urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy. Spędził tam jednak tylko 8 lat, bo w październiku 1939 r. - miesiąc po wybuchu II wojny światowej - przeniósł się do Warszawy, gdzie mieszka do dzisiaj. W 1955 r. ukończył warszawską ASP. Dyplomu bronił w pracowni Jana Marcina Szancera, wykonując ilustracje do książki pt. "Opowieść o tulskim mańkucie i stalowej pchle" (autor: Mikołaj Leskow).

W roku 1955 Bohdan Butenko został redaktorem artystycznym wydawnictwa Nasza Księgarnia. Pracował tam prawie 10 lat. W 1956 r. rozpoczął ilustrowanie książek różnych pisarzy, m.in. Edmunda Niziurskiego, Hanny Ożogowskiej, Jana Brzechwy; był też autorem własnych, kultowych produkcji. Do najbardziej znanych należą: "Pierwszy! Drugi!! Trzeci!!!" (1975), "Pyś, czyli wiadukt nad chaszczami" (1998), "Bałwanka Gapiszona" (2001), "Gapiszon i krokodyl" (2003), "To ja, Gapiszon"

(2003), "Krulewna Śnieżka" (2008) oraz wiele innych, w tym cykl o Kwapiszonie.

Współpracował z wieloma wydawcami oraz z czasopismami dla dzieci i młodzieży "Misiem","Płomyczkiem", "Płomykiem", "Świerszczykiem"Jego ilustracje pojawiały się także w "Świecie Młodych". Dużym przedsięwzięciem Butenki było stworzenie scenografii do Kabaretu Starszych Panów.

Artysta stworzył też wiele plakatów do filmów, m.in. do "Rodziny Leśniewskich" (1981) z Krystyną Sienkiewicz i Krzysztofem Kowalewskim, do filmu włosko-francuskiego "W pełnym słońcu" (1969) z Alainem Daloinem i Marie Laforet, francuskiego filmu "Kobieta i mężczyzna" Claude'a Leloucha (1966).

Jedna z ostatnio wydanych książek zilustrowanych przez Bohdana Butenkę to "Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci" (2010) autorstwa Anety Górnickiej-Boratyńskiej, która postanowiła przybliżyć dzisiejszym młodym czytelnikom czasy swojego dzieciństwa i dzieciństwa ich rodziców, a więc lata 70. i 80.

Butenko jest laureatem wielu nagród. Kilkakrotnie - m.in. w 1970, 1988, 1990, 2009 r. - otrzymywał nagrody w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejszą Książkę Roku. W 2006 r. został laureatem dorocznej nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 1 lutego br.

Butenko został laureatem Nagrody Specjalnej Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" za całokształt twórczości.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji