Artykuły

Idee i muskuły kultury

Podczas polskiej prezydencji w UE zaplanowano 400 imprez za granicą, m.in. operę "Król Roger" w reżyserii Davida Poutneya. - Rdzeniem Europy nie jest dziś wspólnota węgla i stali, ale kultura - mówi Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. - Współczesna Polska jest kreatywnym zagłębiem Europy.

Trwają przygotowania do wielkiej inauguracji 1 lipca w Warszawie - z inscenizacją opery "Król Roger" w reż. Davida Pountneya i prawykonaniem utworu Pawła Mykietyna. Na wydarzenie zapowiada się organizowany po raz pierwszy Europejski Kongres Kultury (8-11 września) we Wrocławiu. - Zaplanowano 11 międzynarodowych paneli - mówi "Rz" Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego. - Oś intelektualną debat wyznaczy książka prof. Zygmunta Baumana i prof. Anny Zeidler-Janiszewskiej poświęcona scenariuszom europejskiej kultury. Ponadto odbędzie się spotkanie A Soul of Europe, które zgromadzi przy jednym stole europolityków i przedstawicieli sektora pozarządowego. Jego temat to m.in. Europejska Stolica Kultury 2016. Kongresowi towarzyszyć będzie wielki festiwal artystyczny ilustrujący ideę sztuki jako generatora społecznej zmiany (Art for Social Change).

Trzy osobowości

- Rdzeniem Europy nie jest dziś wspólnota węgla i stali, ale kultura - przekonuje Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. - Współczesna Polska jest kreatywnym zagłębiem Europy. Nie ograniczamy się do jednorazowej akcji pokazującej nasze kulturalne muskuły. Stawiamy na trwałe efekty, które przetrwają poza horyzont prezydencji. Dlatego realizujemy program w organicznej współpracy ze starannie dobranymi partnerami zagranicznymi i placówkami MSZ - instytutami kultury, ambasadami i konsulatami. Nasze projekty będą prezentowane na prestiżowych międzynarodowych festiwalach, na najlepszych scenach i w renomowanych galeriach.

- Ikonami naszego programy są trzy wielkie postacie kultury europejskiej: Karol Szymanowski, drugi po Chopinie najwybitniejszy polski kompozytor. Czesław Miłosz, intelektualny i duchowy ojciec konceptu Partnerstwa Wschodniego, poeta, który wyprzedził polityków o pół wieku, znawca duchowości Europy. I Stanisław Lem, którego "New York Times" nazwał Bachem XX wieku, bo żyjemy w świecie wymyślonym przez Lema, a jego wizje nie wywodzą się z prognoz rozwoju technologii, ale z uniwersalnej refleksji nad naturą ludzką.

Domowa robota

Program IAM wspiera także kolekcja filmowych dokumentów. Zawiera znany już "Beats of Freedom. Jak obalić reżim totalitarny przy użyciu wzmacniacza domowej roboty". Historię polskiego rocka jako ruchu dysydenckiego.

Powstają też nowe dokumenty. O polskim himalaizmie w reż. Jerzego Porębskiego - nie tyle film o sporcie ekstremalnym, ile ballada o narodowych cnotach Polaków: odwadze, solidarności, niezłomności, przedsiębiorczości.

Film o modzie jako formie oporu wobec systemu i niezgody na jego brzydotę w reż. Judyty Fibiger. O zabawkach i zabawach w PRL w reż. Andrzeja Wolskiego (pracującego głównie dla Arte we Francji), czyli fenomenie polskiej kreatywności. Wkrótce ruszą też zdjęcia do filmu "Życie seksualne dzikich" w reż. Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego. Opowieść o tym, jak w czasach PRL państwo odebrało obywatelom życie erotyczne, zamykając trzypokoleniowe rodziny na 40 mkw.

Wszystkie projekty połączy interaktywna gra w realnej i wirtualnej przestrzeni polegająca na ułożeniu hasła I, CULTURE.

- Opracowaliśmy jeden z najbardziej ambitnych programów kulturalnych spośród dotychczasowych prezydencji - mówi "Rz" Ewa Ger, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą MKiDN. - 11 lutego minister kultury Bogdan Zdrojewski przedstawi na konferencji prasowej projekt Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu. W marcu - pełny plan.

Zagraniczny program polskiej prezydencji opracowuje Instytut Adama Mickiewicza. Obejmuje 400 imprez w Brukseli, Paryżu, Londynie, Berlinie, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku, w Pekinie i Tokio. Krajowy przygotowuje Narodowy Instytut Audiowizualny. Wspiera go osiem miast: Warszawa, Sopot, Lublin, Katowice, Kraków, Białystok Poznań i Wrocław. Nad całością czuwa MKiDN.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji