Artykuły

Toruń. Słobodzianek w Książnicy Kopernikańskiej

Tadeusz Słobodzianek spotka się z czytelnikami w Toruniu. Jego książka "Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach" to pierwszy dramat, uhonorowany nagrodą Nike. Do tej pory nagrodę tę otrzymywali poeci i prozaicy.

- Nagradzamy Tadeusza Słobodzianka nie za odwagę podjęcia trudnego tematu, w którym zbrodnia rozkłada się na tych, którzy ją popełnili, ale i na tych, którzy byli świadkami, na tych, którzy widzieli i milczeli, i na tych, którzy nie chcieli widzieć, wiedzieć i pamiętać. Nagradzamy go za sposób, w jaki o tym mówi, za formę dramatu, który w sposób wstrząsająco prosty, a jednocześnie niesłychanie przemyślany, kreśli historię katów i ofiar, morderców i mordowanych - powiedziała w laudacji przewodnicząca jury, prof. Grażyna Borkowska.

Dramatopisarz, reżyser, krytyk teatralny urodził się 26 kwietnia 1955 roku w Jenisiejsku na Syberii, dokąd jego rodzice zostali zesłani w 1944 roku. Dziesięć lat później rodzina wróciła do Polski i osiedliła się w Białymstoku. W tym mieście w 1974 roku skończył liceum ogólnokształcące. Studiował teatrologię na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod pseudonimem Jan Koniecpolski publikował recenzje teatralne w krakowskim dwutygodniku "Student" (1978-1979) i w "Polityce" (1979-1982). W 1980 roku zadebiutował jako dramaturg sztuką dla dzieci "Historia o żebraku i osiołku", w 1982 jako reżyser "Osmędeuszami" Mirona Białoszewskiego i Ludwika Heringa w Białostockim Teatrze Lalek. Był kierownikiem literackim Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1981-1982) i Teatru Polskiego w Poznaniu (1982), konsultantem programowym Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi (1982-1983) i Białostockiego Teatru Lalek (1984-1989). Najbardziej znanym etapem biografii Tadeusza Słobodzianka jest współtworzenie Teatru Wierszalin.

Oprócz nagrody Nike, dramaturg otrzymał wiele innych wyróżnień. Najważniejsze to Fringe First z Wierszalinem na festiwalach w Edynburgu w latach 1993 i 1995, Paszport "Polityki" (1993), Nagroda im. Stanisława Piętaka (1993) i Nagroda Fundacji im. Kościelskich za całokształt twórczości dramaturgicznej i teatralnej.

GDZIE. KIEDY?

Tadeusz Słobodzianek spotka się z czytelnikami w czwartek 17 lutego o godz. 17 w Filii nr 1 Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Jęczmiennej 23. Wstęp jest wolny.

Na zdjęciu: Tadeusz Słobodzianek odbiera Nagrodę Nike z rąk Adama Michnika

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji