Artykuły

Lublin. Tancerze flamenco w filharmonii

Jakie jest prawdziwe flamenco, taniec o życiu i śmierci spopularyzowany przez Cyganów z Andaluzji? Koncertowej odpowiedzi udzieli tancerka Maribel Ramos z Sewilli i zespół jej muzyków La Zambra, którzy w sobotę wystąpią w Lublinie

Portugalia, Hiszpania i Francja - to obszary, których kulturę muzyczną prezentuje lubelskiej publiczności Kawiarnia Artystyczna Hades i studio Łysol. Mieliśmy możliwość wysłuchania francuskiego wirtuoza harmonijki - Jeana-Jacquesa Milteau i mistrza akordeonu - Richarda Galliano, w listopadzie ubiegłego roku oklaskiwaliśmy Cristinę Branco, portugalską śpiewaczkę fado, a w czerwcu czeka nas niezwykły z pewnością koncert Cesarii Evory, jednej z najpopularniejszych i najsłynniejszych piosenkarek świata.

W iberyjski program koncertowy wpisuje się występ Maribel Ramos [na zdjęciu] z zespołem La Zambra - w najbliższą sobotę, 19 lutego. Maribel Ramos to wybitna tancerka flamenco, solidnie wykształcona - obok flamenco studiowała taniec klasyczny i ludowy taniec hiszpański. Jej pokazy są rodzajem show a zarazem encyklopedii poświęconej flamenco. Chwalona za fenomenalną technikę, precyzję, szybkość i energię, Maribel Ramos urodziła się w 1977 roku w Barcelonie, skąd jej rodzina przeniosła się do Almerii. Uczyła się tańca od ósmego roku życia, wyjeżdżając do Madrytu a potem do Sewilli. W 2000 roku otrzymała stypendium renomowanego studia tańca, uważanego za centrum flamenco w Hiszpanii - Fundacion Cristina Heeren w Sewilli, a w 2006 roku założyła własne studio i zespół "La Zambra". Tańczy z powodzeniem w salach koncertowych na całym świecie, nawet w Australii, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Rosji, gorąco przyjmowano ją też w Japonii.

Jej zespół to artyści z najwyższej półki. Na przykład Oscar de los Reyes, którego również zobaczymy razem z Maribel Ramos w Lublinie, uważany jest za zmysłowego tancerza o fenomenalnej technice i pracy nóg. Uczy flamenco w całej Europie i w Japonii, gdzie zapraszany jest co roku. Pochodzi z dzielnicy cygańskiej w Sewilli - i to stanowi o autentyczności jego stylu flamenco. Cyganie z Andaluzji jako pierwsi uczynili z flamenco swoją muzykę i swój taniec, i do dzisiaj w biednych dzielnicach jest to ich muzyka naturalna, ludowa. Za jej pośrednictwem wyrażają prawdę o swym losie, o życiu i śmierci, radościach i smutkach, dlatego też flamenco bywa porównywane z blusem. Z kolei la Zambra - czyli nazwa grupy Maribel Ramos oznacza charakterystyczne, ślubne tańce Cyganów z Grenady; w Grenadzie znajduje się nawet Museo de la Zambra Granada.

W Lublinie z Mirabel Ramos w sali Filharmonii Lubelskiej 19 lutego o godz. 18 wystąpi jej zespół w składzie: Oscar de los Reyes (taniec), Sebastian Cruz (śpiew), Vicente Gelo (śpiew), Tino Van Der Sman (gitara) i Antonio Montiel (perkusja).

Bilety: 80 i 100 zł, rezerwacje tel. 607 260 770.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji