Artykuły

Francja. Polański już kręci

Studio w Bry-sur-Marne udaje nowojorski Brooklyn - trwają tam zdjęcia do nowego filmu Romana Polańskiego "Dieu du carnage" ("Bóg mordu"), adaptacji sztuki Yasminy Rezy.

Utwór Rezy, której sławę przyniosła "Sztuka" - o bezlitosnych stosunkach rządzących mikrokosmosem krytyków i kolekcjonerów - to historia spotkania dwóch par po bójce między ich nieletnimi dziećmi. Jeden chłopiec zaatakował drugiego, wybijając mu kijem dwa przednie zęby. Rodzice ofiary, pozornie tolerancyjni i szukający wyjścia z konfliktu, przyjmują u siebie matkę i ojca agresora. Maski spadają, otwierają się rany, żaden z uczestników nie wyjdzie bez szwanku z tej niespodziewanie bolesnej konfrontacji. To metafora współczesnego społeczeństwa, którym rządzą pieniądze, prawo silniejszego i kody skutecznie eliminujące odmienność.

Polański przeniósł akcję filmu do Brooklynu (dokąd nie może pojechać, bo w USA jest od ponad 30 lat ścigany za gwałt na nieletniej) i powierzył główne role gwiazdom - Jodie Foster, Kate Winslet, Christophowi Waltzowi i Johnowi C. Reilly'emu. "Bóg mordu" grany był z powodzeniem na scenach Paryża (z Isabelle Huppert), Berlina, Londynu i Nowego Jorku, gdzie przedstawienie otrzymało prestiżową Tony Award. Sam Polański w przeszłości reżyserował w teatrze m.in. "Przemianę" Kafki, "Heddę Gabler" Ibsena , "Amadeusza" Schaffera.

Po długim milczeniu i powrocie do Paryża zwolniony ze szwajcarskiego aresztu reżyser coraz częściej pojawia się publicznie. W połowie stycznia był na rozdaniu Lumieres [na zdjęciu] - nagród przyznawanych przez paryskich korespondentów prasy zagranicznej (odpowiednik amerykańskich Złotych Globów). Jego "Ghostwriter" (ma pięć nominacji do tegorocznych Cezarów) dostał laury za reżyserię i scenariusz (filmem roku zostali "Ludzie i bogowie" Xaviera Beauvois), Polański odebrał też nagrodę im. Henriego Langlois za całokształt i obejrzał wystawę, która zostanie niebawem zaprezentowana w paryskiej Filmotece Narodowej - zdjęcia z jego dzieciństwa, czasu studiów w łódzkiej Filmówce oraz dokumentujące jego karierę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji