Artykuły

Warszawa. Andrzej Kreutz-Majewski nie żyje

W poniedziałek w Warszawie po ciężkiej chorobie zmarł Andrzej Kreutz-Majewski, autor scenografii teatralnych i operowych, malarz oraz profesor Akademii Sztuk Pięknych - poinformowała Agnieszka Koecher-Hensel z Instytutu Sztuki. Miał 74 lata.

Andrzej Kreutz-Majewski ukończył studia na Wydziale Malarstwa i Scenografii w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Odbył także staż u prof. Fabricia Clerici w Rzymie. Zadebiutował w 1959 roku w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego scenografią do dramatu Juliusza Słowackiego "Horsztyński".

Trzy lata później sztuką "Święto wiosny" Igora Strawinskiego rozpoczął wieloletnią współpracę ze stołecznym Teatrem Wielkim. Tworzył tam później jeszcze scenografie m.in. do spektakli Arthura

Honeggera "Judith" i Claude'a Debussy'ego "Syn marnotrawny". W roku 1966 został naczelnym scenografem placówki. Funkcję tę sprawował do czasu przejścia na emeryturę w 2005 roku. W latach 90. rozpoczął także pracę jako pedagog, najpierw w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, później w Warszawie.

Kreutz-Majewski współpracował jako scenograf z licznymi placówkami zagranicznymi m.in. z Amsterdamu, Barcelony, Berlina, Londynu, Los Angeles, Moskwy czy Tel Awiwu. Pracował również z wieloma wybitnymi reżyserami m.in: Augustem Everdingiem, Albertem Lheureux, Reginą Resnic, Aleksandrem Bardinim, Kazimierzem Dejmkiem i Jerzym Grzegorzewskim oraz dyrygentami, takimi jak Georg Solti, Nello Santi, Herbert von Karajan, Karl Boehm, Zubin Mehta i Robert Satanowski.

Wśród najbardziej znanych spektakli, które współtworzył znalazły się opery Richarda Straussa - "Salome" w londyńskim Covent Garden i "Elektra" m.in. w Operze Paryskiej czy "Don Giovanni" Wolfganga Amadeusza Mozarta w luksemburskim Theatre Municipal.

Jego prace malarskie były wystawiane na licznych wystawach w wielu krajach. Reprezentował Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji 1986, a duży zbiór jego prac znajduje się w Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach. Był również autorem librett m.in. do "Symfonii fantastycznej" Hektora Berlioza, licznych artykułów z dziedziny malarstwa i teatru, dramatu "Narcissimo" oraz notatek malarskich wydanych w książkach "Locja" i "Dziennik 1984-2004".

Kreutz-Majewski zaprojektował także m.in. "Kwadrygę Apollina" w Teatrze Wielkim oraz projekt rzeźby "Harfa Orfeusza" do parku w Wilanowie. W sumie stworzył ponad 300 scenografii teatralnych i operowych. Pracował także jako reżyser sztuk teatralnych "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego i "Pasji wg. św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego w stołecznym Teatrze Wielkim. Za swój dorobek artystyczny był wielokrotnie odznaczany m.in. Orderem Gloria Artis, nagrodą ministra kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie scenografii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji