Artykuły

Lublin. Teatr na Dzień Kobiet

Święto kobiet powraca. Filharmonia Lubelska wystawi spektakl "Antoine", Teatr Osterwy "Niewolnice z Pipidówki", zaś na placu Litewskim zorganizowany zostanie specjalny happening.

Panie będą mogły też w tym dniu skorzystać po promocyjnej cenie z porady stylisty i dietetyka.

Kojarzony niesłusznie z PRL-em Dzień Kobiet (bo święto ustanowiono w 1910 r.) nie może się dziś obyć bez tradycyjnej manifestacji, popularnie zwanej happeningiem. W Lublinie zacznie się - oczywiście 8 marca - po godzinie 16 na placu Litewskim.

- Happening będzie poświęcony nazwom zawodów, które są wykonywane przez kobiety, a rzadko używany jest w języku polskim ich żeński odpowiednik - zdradza Anna Dąbrowska ze Stowarzyszenia Homo Faber, które organizuje happening. Uczestnicy happeningu będą mieć wypisane na transparentach nazwy takich zawodów jak: psycholożka, dyrektorka, lekarka. - Chcemy w ten sposób zachęcić do używania tych nazw, aby weszły na trwale do języka polskiego - wyjaśnia Dąbrowska.

W trakcie happeningu będą też organizowane różne gry, a do wspólnej zabawy zostaną zaproszone mieszkanki miasta. Dobrym pomysłem na uczczenie Dnia Kobiet jest także udział w wydarzeniu kulturalnym.

Filharmonia Lubelska proponuje spektakl "Antoine" - o życiu najsłynniejszego fryzjera świata Antoniego Cierplikowskiego, geniusza nożyczek, który w 1901 r. przyjechał do Paryża z pięcioma frankami w kieszeni, a już kilka lat później otworzy! swój pierwszy salon na słynnej paryskiej Rue Cambon 5. W swoim salonie czesał największe gwiazdy tamtych czasów, między innymi Eleonorę Duse, Sarę Bernhard czy Edith Piaf. Widz towarzyszy Cierplikowskiemu podczas jego największych sukcesów we Francji i w Stanach Zjednoczonych. Jest świadkiem narodzin słynnego uczesania Josephine Baker, w którym jako pierwsza czarnoskóra kobieta pojawiła się na okładce "Vogue", oraz rozmowy Antoine'a z Eleanor Roosevelt i przekonywania jej do krótkich włosów. W sztuce pojawiają się również takie postaci jak: Coco Chanel, Salvador Dali, Pablo Picasso czy Xawery Dunikowski. Spektakl wyreżyserował Jakub Przebindowski. Wystąpią w nim m.in.: Tamara Arciuch, Bartosz Opania, Michał Milowicz, Aleksandra Szwed, Bartek Kasprzykowski. Wystawiony zostanie 8 marca w sali koncertowej Filharmonii Lubelskiej o godzinie 17 i 19. Cena biletów: 80 i 90 zł.

Na zdjęciu: "Niewolnice z Pipidówki", Teatr im. Osterwy

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji