Artykuły

Łódź. ''Czarnoksiężnik Oz'' u Pinokia

Adaptacją powieści fantasy dla dzieci Lymana Franka Bauma ''Czarnoksiężnik z krainy Oz'' oraz reżyserią najnowszej premiery zajął się Mateusz Przyłęcki.

Na imię miała Dorotka, była sierotą, a jej wielkim przyjacielem był piesek Toto. Pewnego dnia dom wuja Henryka i cioci Emilii, z którymi mieszkała, porwany został przez niespodziewaną trąbę powietrzną i porzucony w niezwykłej krainie Manczkinów. Pomimo serdeczności, jaką darzą Dorotkę z magicznego świata, dziewczynka marzy o jednym - powrócić do domu.

Tak rozpoczyna się wielka podróż. Jak zakończy się i jakie role odegrają w niej Strach na Wróble, Tchórzliwy Lew, Blaszany Drwal, Dobra Czarownica z Północy oraz Czarnoksiężnik Oz, przekonać się będzie moża już w najbliższą sobotę.

- ''Czarnoksiężnik...'' jest dla mnie opowieścią o tym, że to czego szukamy, czego pragniemy, jest bardzo blisko nas, ale często nie jesteśmy gotowi, żeby to dostrzec - zdradza rezyser Mateusz Przyłecki. - Dlatego potrzebujemy udać się w podróż, rozumianą przede wszystkim jako podróż wewnętrzna, bo tylko w ten sposób możemy zmienić perspektywę widzenia, odkryć siebie na nowo, a tym samym odnaleźć to, czego szukamy.

- Chcemy być teatrem otwartym na nowe formy wyrazu. Chcemy naszych widzów zaskakiwać niespodziewanymi rozwiązaniami. Tym razem do współpracy z zespołem ''Pinokia'' zaprosiliśmy aktorów Teatru Chorea, prowadzonego przez Tomasza Rodowicza - mówi dyrektor teatru ''Pinokio'', Konrad Dworakowski.

Będą to: Janusz Adam Biedrzycki, Julia Jakubowska, Mateusz Łapka i Dominika Jarosz. Również za choreografię odpowiada związana z Choreą Iga Załęczna.

- Chciałem, by w moim spektaklu ważną rolę odgrywał ruch sceniczny, taniec - tłumaczy reżyser spektaklu. - Aktorzy Chorei mają teraz więcej czasu, zaproponowaliśmy im więc ''Czarnoksiężnika Oz''.

***

Mateusz Przyłęcki, reżyser, aktor, jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu i Wydziału Aktorskiego w PWST w Krakowie. W dorobku ma takie spektakle, jak ''Tango'' S. Mrożka i ''Życie/instrukcja obsługi'' na podstawie autorskiego scenariusza w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, ''Stefę Ćwiek w szponach życia'' wg D. Ugresic w Teatrze Ludowym w Krakowie, ''Lailonię'' na motywach ''13 bajek z królestwa Lailonii i innych bajek'' L. Kołakowskiego w Teatrze Kana w Szczecinie. Pracował jako instruktor teatralny w Studiu Teatru, Muzyki i Tańca w Krakowie, Studium Terapii Poprzez Sztukę, działającym przy Teatrze Ludowym w Krakowie. W latach 2001-2003 był studentem Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji