Artykuły

Niemcy. Klata reżyseruje Kafkę w Bochum

2 kwietnia w Schauspielhaus Bochum odbędzie się premiera "Ameryki" Franza Kafki w reż. Jana Klaty.

Renomowany i wielokrotnie nagradzany reżyser Jan Klata inscenizuje spektakl o obcym kraju, którego nie znał autor i gdzie nigdy nie był reżyser. Kafka traktuje Amerykę jako pewnego rodzaju projekcję, wypełnioną tułaczką. Jej finałem jest fantastyczny teatr w Oklahomie, który ma dać nadzieję.

"Nie chcemy czytać tego, co najnowsze tylko to, co najlepsze, najbarwniejsze i najzabawniejsze". Tak pisał Kurt Tucholsky w recenzji nowo opublikowanego fragmentu powieści "Ameryka" Franza Kafki. Niedokończona powieść Kafki opowiada historię Karla Rossmanna, którego rodzice wysyłają do Ameryki, gdzie z dala od rodziny i ojczyzny musi nauczyć się bycia dorosłym. Opowieść Kafki, urzędnika ubezpieczeniowego z Pragi, zawiera wszystko to, co charakteryzuje jego literaturę. 16-letni imigrant z Europy stara się za wszelką cenę zrozumieć i przestrzegać reguł nowego świata. Błądzi w tej skomplikowanej i zagmatwanej rzeczywistości. Jego życie utrudniają niezrozumiałe i niesprawiedliwe zasady władczego i bogatego wujka, jest wykorzystywany przez podejrzanego typa-czeladnika z kryminalną przeszłością i przebiegłych, starszych windziarzy w hotelu Occidental. Mimo wszystko Karl jest dobrej myśli.

Tragikomiczna opowieść Kafki zawiera też dużo momentów zwrotnych, które sugerują, że życie Karla mogłoby potoczyć się inaczej. Jednym z nich jest epizod z kucharką groteskowego hotelu, która oferuję mu pracę i dach nad głową. Wydaje się, że możliwe jest szczęście w wymagającej Ameryce spełnionych marzeń: Karl ustawia się w kolejce z aniołami z trąbami, w nadziei na zatrudnienie w wielkim teatrze w Oklahomie.

Jan Klata należy do najciekawszych twórców polskiego teatru. Inscenizuje w wielu miastach w Polsce, między innymi w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu oraz zagranicą. W ramach cyklu "Das ist" ("To jest") 16 marca o godz. 19.30 odbędzie się przedpremierowe spotkanie z reżyserem, które poprowadzi dramaturg Olaf Kröck.

16 marca, godz. 19.30 w Tanas (Foyer Kammerspiele Schauspielhaus Bochum). Wstęp wolny.

Jan Klata

urodził się w 1973 roku. Studiował reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, później w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Był asystentem największych twórców teatru polskiego: Jerzego Grzegorzewskiego i Krystiana Lupy. Pierwszą inscenizacją Klaty był "Rewizor" Mikołaja Gogola. Był to jeden z najważniejszych debiutów roku 2003. Od tego czasu Jan Klata reżyseruje na najlepszych polskich scenach: w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławie. Jego spektakle brały udział w wielu zagranicznych festiwalach, między innymi niemieckim HAU-Theater Berlin, Biennale Współczesnej Dramaturgii Europejskiej Wiesbaden, Festivalu d'Automne w Paryżu oraz festiwalu Buenos Aires. W roku 2006 Jan Klata po raz pierwszy inscenizował za granicą w Graz w Austrii, w roku 2009 po raz pierwszy w Niemczech w teatrze miejskim Schauspielhaus w Düsseldorfie. Jan Klata jest laureatem wielu nagród teatralnych.

Reżyseria: Jan Klata

Scenografia: Justyna Łagowska

Kostiumy: Mirek Kaczmarek

Choreografia: Maćko Prusak

Dramaturgia: Olaf Kröck

Występują: Maja Beckmann (Grete), Manfred Böll (kapitan / Pollunder / policjant), Matthias Eberle (Renell), Andreas Grothgar (Eduard Jakob / Feodor), Ronny Mirsch (Mack / Josef Mendel), Kristina-Maria Peters (Klara / Fanny / Therese Berchtold), Bernd Rademacher (Schubal / Delamarche), Roland Riebeling (profesor / Brunelda), Dimitrij Schaad (Karl Rossmann), Daniel Stock (główny kasjer / Green / główny kelner), Werner Strenger (palacz / Robinson)

We współpracy z Instytutem Polskim w Düsseldorfie

Premiera 2 kwietnia 2011 w Schauspielhaus Bochum

Następne przedstawienia: 6, 16, 29 kwietnia 2011

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji