Artykuły

Gorzów Wlkp. "Makbet" wg Krzysztofa Prusa u Osterwy

Przed nami premiera "Makbeta" Szekspira, w reżyserii Krzysztofa Prusa. Zobaczymy mroczną historię o żądzy władzy, o straszliwej zbrodni, ale też o miłości. I o jej mrocznej, straszliwej i destrukcyjnej stronie.

To historia ponura. O najbardziej ponurych zakamarkach ludzkiej duszy i o demonach, które się w niej czają. Makbet jest dowódcą wojsk Dunkana, króla Szkocji. Wiedźmy przepowiadają mu królewską przyszłość i wtedy wszystko się zaczyna. Uwiedziony przepowiedniami Makbet zaczyna pragnąć władzy. Rodzą się w nim ciemne i złe myśli, skutecznie podżegane przez jego żonę Lady Makbet. W końcu dochodzi do zbrodni: Makbet zabija króla, winę zrzuca na służących, potem na synów Dunkana. Ci uciekają ze Szkocji, a Makbet zostaje królem. Potem jest szereg kolejnych zbrodni, popadanie w szaleństwo. Wszystko kończy się dla Makbeta tragicznie.

Reżyser sztuki Krzysztof Prus chce opowiedzieć nie tylko o zbrodni i władzy, ale o miłości. W wywiadzie dla "Gazety" mówił: - W tej historii chyba właśnie miłość jest najważniejsza. Na urodziny dostałem od aktorów dla żartu opracowanie szkolne "Makbeta". Tam przeczytałem, że Lady Makbet była złą kobietą, sprowadziła męża na złą drogę. To duże uproszczenie. Szekspir pokazał związek dwojga ludzi, który dojrzewa i nagle zaczyna gnić. Poumierały ich dzieci, mąż ciągle w delegacji, żonie doskwiera samotność, brak perspektyw. Pojawia się pomysł, by zrobić karierę. Nawet ich dialogi o planowaniu zbrodni brzmią jak dialogi miłosne, oni czule przekazują sobie te sprawy. I to jest trochę straszne. Miłość zaczyna być perwersyjna. Potem jakaś granica się rozpada - mówi Prus.

Szekspir w swojej sztuce opowiada o demonach, które żyją w człowieku i czasami nami kierują. Zadaje pytanie o zło: czy jego źródłem jest sam człowiek, czy może pochodzi z zewnątrz i nie mamy na to wpływu. Nie daje jednak odpowiedzi.

Zobaczymy więc sztukę o sprawach wciąż współczesnych, ale nie uwspółcześnioną. Będzie dużo gry światłami. To one zbudują atmosferę nocy, bo większość akcji toczy się właśnie w nocy. Autorem scenografii jest Marek Mikulski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji