Artykuły

Łódź. Studenci wystawią Zelenkę

Najbliższą premierą prezentowaną na deskach Teatru Studyjnego w Łodzi będzie tragikomedia "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" współczesnego czeskiego pisarza i reżysera Petra Zelenki, sztuka słynna w Polsce nie tylko z jej filmowej adaptacji.

Opowiada o skomplikowanych relacjach damsko-męskich, ale przede wszystkim o samotności i sile miłości w ludzkim życiu. Jej bohaterowie, niezrozumiani i niekochani, rozpaczliwie szukają szczęścia, miłości i sensu życia. Aby odzyskać utraconą normalność chwytają się najbardziej ryzykownych i magicznych sposobów. W "Studyjnym" sztukę reżyseruje Grzegorz Chrapkiewicz, aktor, reżyser, pedagog, związany niegdyś m.in. z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

- Atrofia uczuć, tęsknota za miłością, za bliskością drugiego człowieka, o tym staramy się opowiedzieć. Może sprawy te wydają się na pierwszy rzut oka dość banalne, ale tak naprawdę całe nasze życie składa się z takich banalnych tęsknot, których niezaspokajanie prowadzi do traumatycznych przeżyć - wyjaśnia Chrapkiewicz. - Gdybym nie przygotowywał tej sztuki ze studentami, w większym stopniu dokonałbym litarackiego opracowania tekstu, większych skrótów. Uważam jednak, że na "dyplom" powinno robić się sztuki, w których studenci mają w miarę możliwości jednakowe zadania. Jako belfer z trzydziestoletnim stażem starałem się szukać sztuki, w której te zadanie byłyby proporcjonalne. Każdy z nich marzy, by pokazać się jak z najlepszej strony.

Scenografię do spektaklu przygotował Wojciech Stefaniak, który dosłownie zapchał scenę kartonowymi pudłami.

- Jednym z motywów sztuki jest matka zbierająca wszystko, zarzucająca zamkniętego w sobie syna wycinkami z gazet, która sądzi, że w ten sposób kontaktuje go ze światem. Teatr aluzyjno-alegoryczny uważam za przebrzmiały, ale uważam, że w tym akurat przypadku to jest chwyt dojmujący - mówi reżyser. - Osaczeni tekturą bohaterowie sami stają się tekturowi, pozbawieni emocji.

Pełne absurdalnego humoru "Opowieści" miały swoją prapremierę w 2001 r. w Pradze. Spektakl wystawiano później m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Japonii. W Polsce wystawian był wielokrotnie m.in. w Kaliszu Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji