Artykuły

Gdańsk. Wiek Miłosza w filharmonii

Jaki związek poezja Czesława Miłosza ma z muzyką? W setną rocznicę urodzin poety będzie można się o tym przekonać podczas literacko-muzycznego cyklu spotkań "Wiek Miłosza", który od 18 do 25 marca potrwa w Gdańsku.

To, co łączy dzieła Miłosza z dziełami największych kompozytorów, łączy go także z wybitnymi przedstawicielami innych sztuk - to stymulujący intelektualnie i emocjonalnie przekaz i nieprzemijająca wartość artystyczna.

- Przy całej złożoności dzieła i życia Miłosza odnoszę wrażenie, że istota jego twórczości polega m.in. na usilnej próbie utrwalenia pamięci o ludziach żyjących w różnych czasach. Można to zapewne rozumieć jako otwarcie przed człowiekiem perspektywy nieskończoności: tak długo, jak rozmyślamy o nieżyjących, tak długo nie całkiem oni umierają - mówi Kai Bumann, dyrektor artystyczny Filharmonii Bałtyckiej, organizatora imprezy "Wiek Miłosza" przygotowanej z okazji 100-lecia urodzin noblisty.

Przez cały tydzień od 18 do 25 marca w Gdańsku odbywać się będą koncerty i spotkania literackie poświęcone twórczości wielkiego poety.

Pełna rozmachu będzie już inauguracja imprezy (18 marca, Filharmonia Bałtycka). Po spotkaniu z Barbarą Toruńczyk, redaktorem naczelnym "Zeszytów Literackich", na koncercie oratoryjnym zabrzmi "Pasja według św. Marka" Bacha na podstawie Ewangelii w tłumaczeniu Miłosza. Recytowanej poezji przez Jerzego Kiszkisa przy akompaniamencie Karola Respondka będzie można także posłuchać podczas spotkania przy grobie matki poety (18 marca, Cmentarz Katolicki w Sopocie).

Ciekawie zapowiadają się także kolejne wydarzenia. Podczas spotkania z Tomasem Venclovą (19 marca, Filharmonia Bałtycka), wybitny litewski poeta opowie o swoich ulubionych wierszach Miłosza, a także o łączącym ich Wilnie. Towarzyszyć mu będzie koncert sonat Beethovena na skrzypce i fortepian. Solistów, chóru i orkiestry gdańskiej Akademii Muzycznej będzie można posłuchać podczas mszy w intencji poety z muzyką Mozarta (20 marca, kościół św. Jana w Gdańsku). Warto zainteresować się także jazzowymi interpretacjami poezji mistrza w wykonaniu saksofonisty Mikołaja Trzaski z zespołem (21 marca, Nowa Synagoga we Wrzeszczu).

Cykl zamknie "Koncert dla Czesława Miłosza", podczas którego wystąpi sopranistka Ingrida Gapowa, oboista Jarosław Wyrzykowski i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W programie czytanie poezji, m.in. z tomu "Orfeusz i Eurydyka" oraz wykonania muzyki Vivaldiego, Pergolesiego i Schuberta (25 marca, Filharmonia Bałtycka).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji