Artykuły

Warszawa. Prezydent Komorowski odznaczył filmowców

Reżyser Andrzej Wajda został dziś odznaczony Orderem Orła Białego w uznaniu znamienitych zasług dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i za promowanie polskiej sztuki filmowej w świecie. Prezydent odznaczył też grono wybitnych przedstawicieli środowiska filmowego.

- Dziękuję za ukształtowanie mojego solidarnościowego pokolenia", za działania, które zaowocowały polską wolnością - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości odznaczenia Andrzeja Wajdy Orderem Orła Białego.

- Dziękuję za dokonania, bez których polska kultura byłaby inna, a jestem przekonany, że byłaby uboższa. (..) Mam świadomość, że nakładając tę wstęgę Orła Białego w jakimś sensie mam okazję podziękować całemu środowisku oraz że mam okazję pokazać, co jest tak naprawdę w służbie dla Polski najważniejsze. Chciałem podziękować nie tylko za konkretne dokonania w obszarze filmu, ale za wszystkie, mądre wzruszenia polskie, których źródłem były filmy i wydarzenia natury kulturalnej. Chciałem podziękować też za mądrze postawione trudne pytania polskie, o nasze życie, o naszą, często nieodległą przeszłość - mówił Komorowski.

- W sposób szczególny dziękuję Andrzejowi Wajdzie, bo całą swoją twórczością służył rzeczom wielkim, dziękuję, że ukształtował moje pokolenie, pokolenie ludzi Solidarności stawiając trudne pytania i budząc nadzieję, że z trudnych sytuacji można znaleźć mądre i dobre wyjścia. Chciałem za to odziękować z całego mojego solidarnościowego serca - powiedział Komorowski.

Andrzej Wajda, po ceremonii wręczenia orderu powiedział: - Ten dzień (...) zapisze się nie tylko w moim kalendarzu, ale w kalendarzu polskiej kinematografii, w kalendarzu nas, którzy dzisiaj odbierają te wielkie, wspaniałe odznaczenia państwowe. Myślę, że polskie kino w tych trudnych, trudniejszych czasach i najtrudniejszych czasach dążyło do jednego; wszyscy dążyliśmy do tego, żeby połączyć się z polską widownią - mówił reżyser.

Jak zaznaczył, aby pokazać jej, jaka była "polska przeszłość" powstało wiele filmów, które odzwierciedlały naszą literaturę, głównie XIX-wieczną. Powstały też filmy współczesne na miarę tych możliwości, które wtedy istniały. Nie tylko nie wstydzimy się tych filmów, ale mamy nadzieję, że dopomogły one naszemu społeczeństwu, żeby się tak ukształtowało i żeby odniosły zwycięstwo, któremu na imię najpierw Solidarność a teraz Wolna Polska" - podkreślił Wajda.

Prezydent odznaczył też w poniedziałek innych przedstawicieli środowiska filmowego: za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej sztuki filmowej Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymała reżyser Agnieszka Holland, a Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski operator Witold Sobociński. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano reżyserów Jacka Bromskiego, Feliksa Falka, Krystynę Krupską-Wysocką, Wojciecha Marczewskiego; dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie Włodzimierza Niderhausa, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszkę Odorowicz i producent Barbarę Pec-Ślesicką.

- Jestem nie tylko szczęśliwy, ale jestem też dumny, że kinematografia polska po latach i po różnych próbach oceny wypadła tak, że dzisiaj mogliśmy się tutaj wszyscy zaprezentować - mówił po ceremonii Wajda dziennikarzom.

Pytany o to, którą nagrodę, który order, otrzymany w swej karierze, traktuje szczególnie, Wajda odparł, że nie wartościuje ich. Opowiedział jednak o nagrodzie, która najbardziej go poruszyła. - Kiedy film "Człowiek z marmuru" wszedł na ekrany, władze polityczne uznały, że nie może on

otrzymać żadnej nagrody na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Okazało się, że kilkudziesięciu dziennikarzy nie pogodziło się z tą decyzją, choć to nie było łatwe - wielu z nich miało czerwone legitymacje i występowali przeciwko władzom - swoim, partyjnym, rządowym. Ofiarowali mi cegłę, na

której napisane było jak i kto się solidaryzuje z tym filmem. To była nagroda odwagi - wspominał reżyser.

- Zawsze zależało nam na tym, aby to nasze polskie doświadczenie zostało zrozumiane - mówiła odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Agnieszka Holland.

- Bardzo wiele polskich filmów odegrało taką rolę - szczególnie filmy Andrzeja Wajdy - oceniła. W jej opinii, żadne polityczne zabiegi odbywające się na szczeblu państwowym, mające doprowadzić - jak powiedziała - "do pewnego typu pojednania Polaków z Rosjanami na temat Katynia", nie przeniknęły do świadomości Rosjan tak głęboko i tak emocjonalnie jak projekcja filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy w telewizji rosyjskiej. "To jest taki moment, w którym Andrzej Wajda musi czuć, że zmienia historię. Historia to nie są tylko wydarzenia. Historia to również emocje ludzi - zwróciła uwagę Holland.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji