Artykuły

Nowy Jork. Drzewko Elżbiety Czyżewskej w Herb Garden

Mieszkająca przez wiele lat w Nowym Jorku, zmarła w minionym roku polska aktorka, ma swoje drzewko w parku Herb Garden. Drzewko - biały dąb - i tablicę zadedykowali artystce jej amerykańscy przyjaciele, aktorzy i pisarze.

Podczas kameralnej uroczystości w parku przy 111 Ulicy na Manhattanie, grono pamiętających o Czyżewskiej nowojorczyków odsłoniło koło półrocznego drzewka tablicę z napisem, który w tłumaczeniu brzmi: "Przetransplantowana do Nowego Jorku, zasiliła powietrze tlenem, użyczyła piękna ulicom, które kochała. Jej duch nadal kwitnie".

Poświęcenie drzewka wybitnej aktorce nie było przypadkiem. Jak mówiła autorka dedykacji pisarka Nancy Weber, która przyjaźniła się z Polką, Czyżewska zawsze lubiła patrzeć na drzewa ponieważ przynosiły jej ukojenie.

Opiekująca się parkiem Herb Garden instytucja - New York Restoration Project, zamierza pod drzewkiem i tablicą zasadzić czerwone róże.

Do sympatycznego gestu przyjaciół i sąsiadów polskiej aktorki doszło w rezultacie pomysłu Heleny Durst, sponsorki przedsięwzięcia. Jest to druga, podobna inicjatywa. Czyżewska ma już swoje krzesełko w lubianym przez nowojorczyków parku na tyłach Biblioteki Publicznej - Bryant Park w samym centrum Manhattanu.

Elżbieta Czyżewska (1938 - 2010) zagrała w około 30 filmach, są to m.in. w "Mąż swojej żony", "Żona dla Australijczyka", "Małżeństwo z rozsądku", "Giuseppe w Warszawie" i "Gdzie jest generał" a także "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Złoto","Milczenie", "Pierwszy dzień wolności" oraz w etiudach ówczesnego męża Jerzego Skolimowskiego.

W 1967 roku na przyjęciu zorganizowanym po premierze spektaklu "Po upadku" Elżbieta Czyżewska poznała korespondenta gazety "New York Times" Davida Halberstama. Ten znany amerykański dziennikarz, laureat nagrody Pulitzera za książkę o wojnie w Wietnamie, wkrótce poprosił ją o rękę. Po opublikowaniu przez Halberstama w 1967 roku artykułu krytykującego Władysława Gomułkę, ówczesne władze zażądały, aby dziennikarz opuścił Polskę. Halberstam i Czyżewska przenieśli się do Nowego Jorku.

W USA nie udało się jej w pełni kontynuować kariery aktorskiej. Grała głównie role epizodyczne, a jej jedyna pierwszoplanowa kreacja w kinie amerykańskim to rola polskiej emigrantki, Haliny Nowak w dramacie "Niewłaściwe miejsce" Louisa Jansena (1989 r.).

W 1990 roku otrzymała prestiżową nagrodę teatralną Obbie, przyznawaną przez nowojorski tygodnik "Village Voice" za rolę w spektaklu "Crowbar" w reżyserii Maca Wellmana. Od początku lat 80. występowała gościnnie w polskich filmach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji