Artykuły

Grotowski uwolniony w sieci

Dziś wiedzy o "Grocie" szukają młodzi wywodzący się z rozmaitych dziedzin i części świata. Grotowski.net może stać się pierwszą platformą, która ich połączy pisze - Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej - Wrocław.

Zamykanie Jerzego Grotowskiego w salach seminaryjnych nie sprawdziło się. Twórca Teatru Laboratorium zaczął obracać się w mit dla wtajemniczonych. Uruchomienie strony internetowej www.grotowski.net to szansa na zmianę. Działający od 1989 r. wrocławski Instytut im. Jerzego Grotowskiego (wcześniej - Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego) długo trzymał się strategii ochrony dziedzictwa przed ludźmi nieprzygotowanymi. Dyrekcja argumentowała, że pragnie dochować wierności pamięci mistrza. W efekcie skazywała go na zapomnienie. Tylko nieliczni zapaleńcy mieli dość determinacji, by zmierzyć się z wymogami, jakie stawiano np. przy udostępnianiu nagrań spektakli Grotowskiego. Najbardziej niecierpliwi omijali całkowicie struktury i pozyskiwali rejestracje nielegalnie, z internetu.

Od kilku lat Instytut wysyła coraz więcej sygnałów, że nie jest już niedostępną twierdzą. Zmiana podej ścia widoczna była już dzięki akcjom Roku Grotowskiego 2009. Ale inicjatywa Grotowski.net to prawdziwy przewrót. Od niedzieli 27 marca (Międzynarodowy Dzień Teatru) na stronie www.grotow-ski.net można znaleźć zakładki: Encyklopedia, czyli alfabetycznie ułożone hasła osobowe i teoretyczne, które opisują doświadczenia i poszukiwania artysty. Obok hasła "Cieślak Ryszard" mamy więc np. "emigrację", "wojnę" czy "wyjście z teatru". Mediateka to zbiór materiałów audiowizualnych oraz tekstów. Względy prawne uniemożliwiają wprawdzie zamieszczanie pełnych spektakli, ale można obejrzeć fragmenty "Tragicznych dziejów Doktora Faustusa" czy zapis "Acting Therapy".

Narzędziownia zawiera m.in. bibliografię i kalendarium - przyda się badaczom.

Instytut zaczyna także wydawać internetowe pismo "Performer", którego pomysłodawcą jest prof. Dariusz Kosiński (jeden z odnowicieli badań teatralnych w Polsce). W pierwszym numerze pt. "Po Roku Grotowskiego" znajdują się teksty autorstwa m.in.: Eugenia Barby, Ludwika Flaszena, Małgorzaty Dziewulskiej, Leszka Kolankiewicza.

Dziś wiedzy o "Grocie" szukają młodzi wywodzący się z rozmaitych dziedzin i części świata. Grotowski.net może stać się pierwszą platformą, która ich połączy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji