Artykuły

Poznań. Dziś Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli

Dzisiaj tuż po zachodzie słońca, około godziny 20.20, rozpocznie się Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli w Poznaniu. Wczoraj montowano scenę oraz profesjonalne nagłośnienie. Na wale okalającym polanę pod Dzwonem Pokoju stanęły także trzy drewniane krzyże.

Wieczorem odbyła się próba generalna. Po raz pierwszy uczestnicy mieli okazję posłuchać muzyki i zobaczyć efekty świetlne.

- Do tej pory ćwiczyliśmy "na sucho" - mówi Robert Ostafiński-Bodler, współreżyser i organizator misterium. - Teraz mamy okazję poczuć, jak to będzie wyglądało z muzyką i światłem. Jeszcze w poniedziałek szyte były kostiumy dla statystów i Matki Boskiej.

Tegoroczne misterium po raz pierwszy od 11 lat wystawi Stowarzyszenie Legion X, a nie jak do tej pory grupa pod wodzą Artura Piotrowskiego. W tym roku największe widowisko w Europie zostało pokazane w Warszawie, a nie w Poznaniu. Kiedy wydawało się, że w stolicy Wielkopolski misterium nie będzie - grupa rekonstrukcyjna zdecydowała się zaprezentować swój projekt. Jej członkowie mieli na to trzy tygodnie.

- Mamy trochę doświadczenia, jak to zrobić - mówi Robert Ostafiński-Bodler. - Reżyserowałem sztuki teatralne w szkole średniej. Piotr Czaja, który jest współreżyserem ma agencję reklamową i artystyczną, więc wie, jak organizować całe zaplecze techniczne. Mamy także w swoich szeregach człowieka, który zdobywa nagrody za organizowanie turniejów rycerskich.

Jak zapewniają organizatorzy, ma to być przeżycie głęboko religijne. Legion X nie chce tworzyć widowiska w hollywoodzkim stylu, ma to być rekonstrukcja wydarzeń, która będzie poruszać - na wzór filmu "Pasja" Mela Gibsona. Realizatorzy starają się, by wszystko było jak najbardziej autentyczne, dlatego dekoracja to fotografia pozostałości świątyni w Jerozolimie.

- Korona cierniowa naprawdę ma ciernie - dodaje reżyser. - Misterium ma specjalne przesłanie. Napisał je nasz kolega z Legionu X, Mikołaj Przybył. Tytuł: "Wyzwólcie się od piekła". Słowa zapisane w tym tekście zostaną odczytane podczas widowiska.

Aktorzy będą mówić po aramejsku i po łacinie. Nie będą mieli jednak mikrofonów. Ich kwestie po polsku wypowiadać będzie lektor. W dwóch scenach pojawią się też tancerki z zespołu baletowego. W rolę Chrystusa wcieli się profesjonalny aktor - Marcin Rój. Urodził się w Poznaniu, ale występuje na deskach teatru w Petersburgu. Większość zespołu to amatorzy. Doświadczenie w grze przed publicznością mają natomiast legioniści, którzy biorą udział w rekonstrukcjach. Wczoraj wrócili z kolejnej, która miała miejsce w Rzymie.

A jak dojechać dzisiaj na Misterium Męki Pańskiej?

Najlepiej komunikacją miejską. Tym bardziej że przed spektaklem na linie wyjedzie więcej autobusów. Wzmocnione zostaną te, które przebiegają w okolicach Cytadeli (linie numer: 51, 63 oraz 74).

Łatwiej będzie również wrócić do domu po zakończeniu wieczornej inscenizacji, czyli około godziny 21.

- Aby sprawnie odwieźć publiczność na pętli Garbary Dworzec podstawione zostaną dodatkowe autobusy, które wyjadą jako linie numer: 51, 63 i 74 - zapewnia Rafał Kupś, szef Zarządu Transportu Miejskiego.

Autobus 51 pojedzie w kierunku Dworca Głównego PKP, 63 w stronę Górczyna, a 74 zawiezie pasażerów na osiedle Orła Białego.

Dla tych, którzy zdecydują się jednak wybrać na spektakl samochodem, drogowcy wyznaczą przy Cytadeli dodatkowe miejsca postojowe. Wyłączony z ruchu zostanie jeden pas jezdni ulicy Armii Poznań (na odcinku od skrzyżowania ulic Szelągowskiej i Garbary do ulicy Przepadek). W parking zamieni się również jeden pas ruchu ulicy Szelągowskiej (od ulicy Winogrady do skrzyżowania Garbary i Armii Poznań). W związku ze zmianami kierowcy muszą zwracać szczególną uwagę na dodatkowe znaki drogowe.

Na zdjęciu: Misterium, 2009 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji