Artykuły

Warszawa. Kontrowersyjny performance Jakuba Słomkowskiego

Performance "Kontrola" Jakuba Słomkowskiego polegający na wręczaniu pasażerom komunikacji miejskiej - także tym jadącym na gapę - biletów do teatrów czy galerii odbył się w czwartek w Warszawie. Kilka instytucji kulturalnych skrytykowało akcję.

Akcja zainaugurowała projekt Kordegardy "Kultura na wynos". Między godziną 9 a 13 Słomkowski towarzyszył mieszkańcom Warszawy w środkach komunikacji miejskiej. Spotkanie w autobusie lub tramwaju miało być pretekstem do rozmowy i wręczenia przez Słomkowskiego pasażerom biletu wstępu do

teatrów, galerii, na pokazy filmów do np. TR Warszawa, Instytutu Teatralnego, Zachęty, na Planet Doc Review czy do Centrum Sztuki Współczesnej.

Akcja galerii Kordegarda, współorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury, nie wszystkim się jednak spodobała. W czwartek PAP otrzymała oświadczenie od kilku instytucji kulturalnych: CSW Zamku Ujazdowskiego, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Zachęty

Narodowej Galerii Sztuki, w którym napisano: "Oświadczamy, że kultura nie jest za karę i nie popieramy tej akcji i takiej formy promocji kultury".

W piśmie przytoczono fragment prośby Narodowego Centrum Kultury do instytucji kulturalnych o przekazanie kilku wejściówek ważnych do końca maja na performance Jakuba Słomkowskiego. Zdanie, które wzbudziło najwięcej kontrowersji w pisemnej prośbie Narodowego Centrum brzmi: "performance >Kontrola< będzie polegał na wręczaniu biletów do kina, galerii bądź muzeum gapowiczom złapanym bez

biletu komunikacji miejskiej".

Rzecznik Narodowego Centrum Kultury Michał Laszczkowski zapewnił PAP, że "zdaniem Narodowego Centrum Kultury sztuka nie jest za karę".

"Sztuka nie jest też w nagrodę; uważamy, że sztuka jest dla wszystkich, a gapowicze nie są przestępcami, ani potępieńcami, których nie można wpuszczać do miejsc kultury. Performance Jakuba Słomkowskiego odbył się dzisiaj (...) i jak się okazało wzięli w nim udział nie tylko gapowicze.

Wiele osób posiadających bilet komunikacji chętnie wchodziło w rozmowę z artystą i również oni zostali obdarowani biletami wstępu oraz gadżetami przekazanymi przez różne instytucje kultury na potrzeby akcji" - napisał Laszczkowski.

"W żadnym momencie nie było mowy o nagradzaniu gapowiczów, ani o moralnej ocenie ich zachowania. Projekt jest próbą wyprowadzenia kultury i sztuki w przestrzeń miasta oraz wpisania jej w kontekst codzienności. Spotkanie w autobusie lub tramwaju było tylko pretekstem do rozmowy i wręczenia przez Słomkowskiego >biletu do kultury< pasażerom" - podkreślił Laszczkowski.

Projekt "Kultura na wynos", której częścią jest akcja Jakuba Słomkowskiego ma być specyficzną formą informowania o tym, jakie akcje artystyczne i kulturalne podejmowane są w mieście, gdzie warto pójść i co zobaczyć.

Przed warszawską galerią Kordegarda ma m.in. stanąć wózek, na który załadowane zostaną książki, gry edukacyjne, bilety, prospekty, tworząc w ten sposób mobilne centrum informacji kulturalnej. Dla kogoś, kto znajdzie chwilę czasu i ochotę, będą przygotowane leżaki. Będzie można na nich usiąść i

poczytać książkę.

Jakub Słomkowski (ur. 1982r.) to absolwent malarstwa ASP w Warszawie. Wyróżniony został w konkursie Samsung Art Master. Jest pomysłodawcą akcji "Kolacja na Hucie" oraz "Syrena dla Warszawy". Poza malarstwem zajmuje się również grafiką projektową i performance.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji