Artykuły

Teremiski. Premiera "Tańczącej linnii" w stodole

W głębi Puszczy Białowieskiej, w pewnej magicznej stodole, w niedzielę 1 maja odbędzie się pewien spektakl... Warto pojechać do Teremisek, gdzie Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego organizuje przedstawienie pt. "Tańcząca linia".

Spektakl reżyseruje Elżbieta Rojek, reżyserka, choreografka i aktorka związanej ze Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea z Łodzi (przez lata współtwórczyni Teatru Gardzienice). Jak mówią organizatorzy - pokaz ma charakter otwarty, jest raczej performancem niż spektaklem. Jego podstawą jest teoria Eisensteina na temat ekstazy rozumianej jako stan poza hipostazą czyli zastojem, jako stan ciągłego ruchu, ciągłej przemiany - "człowiek nieustannie wychodzi sam z siebie!".

A sama reżyserka mówi: "W etiudzie próbuję wcielić w życie zasadę, o jakiej pisał Eisenstein w "Nieobojętnej przyrodzie" odnosząc ją do filmu, jako doskonałego przedstawiciela sztuki nieustannej dynamiki, czyli zasadę nieprzerwanej ciągłości. Ikonograficznie odnoszę się do rysunków Eisensteina z cyklu "Exstasis" oraz rysunków z tak zwanego cyklu meksykańskiego. Występują: Magda Podleśna, Kasia Pęczuła, rysunki: Jonatan Jażdżyk, wizualizacje: Maria Porzyc, Paweł Passini.

Bazą wyjściową do powstania tego wydarzenia był warsztat o tym samym tytule, powołany w 2009 roku przez Daniela Birda i Elżbietę Rojek - jako pół roczny cykl zajęć na Uniwersytecie w Powszechnym, którego efektem było przedstawienie "Czarna sukienka" oraz realizowany w innych miejscach, m.in. w siedzibie Stowarzyszenia Teatralnego Chorea w Łodzi. Spektakl finansuje MKiDN, Fundacja Orange oraz Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia.

Początek spektaklu - godz. 19.30, w Teatrze w stodole, Teremiski 30, wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji