Artykuły

Cricoteka po drugiej stronie Wisły

Jako forma architektoniczna muzeum wyrażać ma idee artystyczne Tadeusza Kantora. Jako instytucja kultury - propagować jego sztukę i otwierać miejsce dla zainspirowanych nią młodych artystów - o powstającym nowym muzeum Tadeusza Kantora pisze Małgorzata Bożek w Krakowie.

Miejsce nieustannego spektaklu, przestrzeń publiczna będąca jednocześnie sceną i widownią, forma inspirowana koncepcjami artystycznymi Tadeusza Kantora - tak o powstającym muzeum mówią twórcy jego projektu: 102 Konsorcjum, Biuro Architektoniczne Wizja Sp. z o.o. (Stanisław Denko), nsMoonStudio (Piotr Nawara, Agnieszka Szultk) - nagrodzeni nie tylko za czytelne inspiracje sztuką krakowskiego twórcy, ale i wkomponowanie w historyczną zabudowę Starego Podgórza wyrazistego akcentu przestrzennego odpowiadającego jej charakterowi.

Jako forma architektoniczna muzeum wyrażać ma idee artystyczne Tadeusza Kantora. Jako instytucja kultury - propagować jego sztukę i otwierać miejsce dla zainspirowanych nią młodych artystów. W ten sposób twórcze zamysły Kantora przetrwać mają w żywej formie.

Już w 2006 r. rozpoczęto przygotowania zmierzające do utworzenia Muzeum Tadeusza Kantora, kolejnego oddziału działającego od lat Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Na jego siedzibę przeznaczono dawną elektrownię przy ul. Nadwiślańskiej na Starym Podgórzu. W grudniu 2009 r. ruszyła budowa. Na rok 2012 zapowiadane jest jej zakończenie.

Twórcy muzeum Tadeusza Kantora zamierzają stworzyć pierwszą w Polsce tak obszerną i kompletną kolekcję wieloaspektowej sztuki tego artysty. Cricoteka zaprezentuje tu własne zbiory uzupełnione o darowizny i depozyty z innych placówek. Muzeum spełniać będzie także funkcję nowoczesnej przestrzeni wystawienniczej, prezentować będzie prace innych członków Grupy Krakowskiej oraz twórczość współczesnych młodych artystów.

Jednak nowoczesne muzeum to nie tylko wystawy. To również działalność edukacyjna i naukowa. Muzeum Kantora spełniać będzie również funkcję centrum teatralno-konferencyjnego. Odbywać się w nim będą warsztaty, spektakle teatralne (a tuż obok także plenerowe), spotkania ze specjalistami. Prócz tego organizowane będą praktyki umożliwiające zapoznanie się z metodami pracy mistrza i staże przybliżające działanie instytucji kulturalnych. Archiwalia ze zbiorów Cricoteki poszerzane będą systematycznie o informacje na temat najnowszych zjawisk w sztuce i teatrze, a udostępniane między innymi w muzealnej czytelni i bibliotece. W Muzeum Kantora planowane jest również utworzenie pierwszego w Polsce centrum konserwacji sztuki wideo.

Więcej szczegółów dotyczących zakończenia prac i przyszłego funkcjonowania Muzeum Tadeusza Kantora poznamy już za kilka miesięcy - zapowiada Cricoteka. Prawdopodobnie jednak już za rok krakowianie będą mogli cieszyć się kolejnym po Fabryce Schindlera i MOCAK-u (Museum of Contemporary Art in Kraków) nowym muzeum po podgórskiej stronie Wisły.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji