Artykuły

Kraków. Majowe premiery i występy gości

Tym razem współpracujemy z milicją, świętujemy urodziny Tadeusza Różewicza i poznajemy historię Theresienstadt.

Dramat "Himmelweg. Droga do nieba" w reżyserii Katarzyny Kalwat na podstawie Himmelweg Juana Mayorgi przypomni w Teatrze im. J. Słowackiego historię obozu koncentracyjnego w Theresienstadt (dziś czeski Terezín). Gdy informacje o eksterminacji Żydów zaczynają się rozprzestrzeniać, naziści postanawiają zaprosić specjalną komisję Czerwonego Krzyża. Budują sztuczne miasteczko: bank, sklepy, kawiarnię, przedszkola i szkoły; powstają ogrody kwiatowe i łaźnie publiczne. Więźniowie zaś podług scenariusza odgrywają powierzone im sceny i wygłaszają swoje kwestie. Czy wysłany na miejsce inspektor Czerwonego Krzyża zorientuje się, że nic tu nie jest prawdziwe, usłyszy wołanie o ratunek? A jeśli tak, co dalej? Autor, pokazując zależności między katem a ofiarą, stawia pytania o tajemnicę zła i o zniewolenie, zastanawiając się równocześnie nad rolą samego teatru.

Marek Pasieczny wystawi na Scenie na Sarego w Bagateli "Między nami dobrze jest" - dowcipną, groteskową opowieść Doroty Masłowskiej o Polsce i Polakach. Bohaterkami kapitalnie napisanej i językowo wystylizowanej sztuki są przedstawicielki trzech pokoleń - staruszka, jej córka Halina i wnuczka. Mieszkają w jednym pokoju, są sobie kompletnie obce, nie potrafią znaleźć wspólnego języka. Każda z nich ma inne potrzeby: staruszka żyje wspomnieniem dnia wybuchu drugiej wojny światowej. Halina wciąż czyta ubiegłoroczny kobiecy magazyn "Nie dla ciebie" i marzy o bogactwie. A mała dziewczynka zostawiona sama sobie uczy się życia z internetu. "Wszystko jest w tej sztuce dość makabryczne, przerysowane, ale wydaje mi się, że tutaj po raz pierwszy mówię coś potencjalnie dobrego" - podkreśla autorka. Masłowska wyciąga polskie brudy, łamie stereotypy i wyśmiewa współczesny sztuczny język, a przede wszystkim opowiada o rozpadzie rodziny. W krakowskim teatrze wystąpią: Karolina Chapko, Urszula Grabowska, Magdalena Walach/Anna Rokita, Ewelina Starejki, Maria Zającówna-Radwan (gościnnie), Jakub Bohosiewicz i Adam Szarek.

W Teatrze Ludowym Andrzej Bubień realizuje sztukę braci Olega i Władimira Presniakowów. Komedia "Udając ofiarę" (ros. Izobrażaja żertwu) - przesycona absurdem i czarnym humorem - opowiada o trzydziestoletnim absolwencie filozofii, który pracuje... udając trupa w milicyjnych rekonstrukcjach wypadków. Wala (grany w Ludowym przez Piotra Franasowicza) jest typowym przedstawicielem współczesnego pokolenia młodego pokolenia - pozbawiony ambicji, nie chce robić kariery, boi się życia i śmierci. Światowa prapremiera sztuki odbyła się w 2003 roku na festiwalu w Edynburgu i od tej pory grana jest z wielkim powodzeniem na wielu scenach europejskich i amerykańskich. Sztuka zrealizowana w słynnym Moskiewskim Akademickim Teatrze Artystycznym przez krytyków została uznana za jedno z dziesięciu najważniejszych przedstawień sezonu 2004/2005 i za sprawą ekranizacji w reżyserii Kiriłła Sieriebriennikowa stała się kinowym przebojem. Reżyser krakowskiej wersji Andrzej Bubień (dyrektor artystyczny petersburskiego Teatru na Wasiljewskiej) jest również autorem polskiego przekładu. Premiera 20 maja na Dużej Scenie.

Teatr Groteska przygotował dla krakowskich studentów interaktywny projekt - Przegląd Studenckich Teatrów Uczelni Krakowskich. STUK ma wyłonić najciekawsze i najbardziej utalentowane grupy teatralne, kabaretowe i muzyczne pod Wawelem. Pierwszy etap rozegra się na Facebooku: zwycięzcy eliminacji, wybrani przez internautów, zostaną zakwalifikowani do wielkiego finału (15 maja), w którym wystąpią (przed jury i publicznością) na deskach Groteski. Zwycięzca zostanie jednocześnie laureatem regionalnych eliminacji 41. Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA, gwarantujących miejsce w finale na FAMIE w Świnoujściu.

Kim współcześnie są bohaterowie "Emigrantów" - w czasach szybkich pieniędzy i otwartych granic? 13 maja na deskach Łaźni Nowej Wiktor Rubin wystawi słynny dramat Sławomira Mrożka. Reżyser w dużej mierze koncentruje się na języku, znaczeniach, symbolach i nazewnictwie. Zastanawia się, co by się stało "gdyby pomieszać języki przypisane przez tradycję do określonych ról społecznych, zaprosić nowe słowa, wypracować wspólne kody, bez podziału na role" i pyta czy "w teatrze być znaczy grać, a może nie tylko w teatrze? Wejść w czyjąś skórę, posmakować czyjegoś położenia lub poniżenia. Czy taka zamiana ról może być polem budowania wspólnego? Czy ma szansę być drogą do równości? Czy żonglując i bawiąc się rolami mamy szansę spotkać się poza nimi?". Co z tego wyniknie? Zapraszamy do nowohuckiego teatru.

Wrocławski Teatr Współczesny zaprezentuje pod koniec miesiąca (28, 29 maja) dwa spektakle na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza: "Kartotekę" (Hala 'Sokoła") w reżyserii Michała Zadary oraz "Białe małżeństwo" (Narodowy Stary Teatr, Duża Scena) w inscenizacji Krystyny Meissner w ramach zapowiedzi festiwalu Różewicz rozrzucony (przy współpracy w Teatrem Nowym) z okazji 90. urodzin twórcy. Sam festiwal odbędzie się w czerwcu we Wrocławiu.

Warszawiacy przyjadą do Krakowa biegać "Przez park na bosaka" - 9 maja Teatr Kwadrat pokaże w Kijów.Centrum (dwa spektakle: o 17.00 i 20.30) cieszącą się dużą popularnością od prawie pół wieku sztukę Neila Simona. Trzykrotnie nominowana do prestiżowych teatralnych nagród Tony Awards komedia demaskuje konsumpcjonizm i pełne konwenansów życie klasy średniej. W broadwayowskim hicie przeniesionym na polską scenę przez Tomasza Szafrańskiego zobaczymy m.in. Ilonę Chojnowską, Andrzeja Nejmana, Ewę Wencel i Marka Siudyma. W inscenizacji wykorzystano muzykę Adama Sztaby.

Kim dla młodych ludzi jest król popu Michael Jackson? Studenci UJ, skupieni wokół Teatru Remedium, złożą w maju hołd ikonie popkultury. Musical Michael Jackson Memories. "The Music Takes It All" przypomni nie tylko największe przeboje piosenkarza, ale także jego słynny księżycowy krok i charakterystyczny taniec. "Połączył pokolenia, napisał teksty, które do dziś są aktualne. Dzięki niemu wielu z nas zainteresowało się tańcem. Po kątach ćwiczyliśmy moonwalk, ubieraliśmy białą rękawiczkę i naśladowaliśmy jego ruchy. Postanowiliśmy złożyć hołd królowi popu" - podkreślają twórcy. Zapraszamy 18 maja do Opery Krakowskiej; kolejne spektakle w Nowohuckim Centrum Kultury (21 października, 16 listopada, 9 grudnia).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji