Artykuły

Kielce. Spektakl "Sens" na Świętokrzyskiej Wiośnie Literackiej

"Żywotnik", "Obecność", "Campo di Fiori" czy "Piosenka o końcu świata" - te utwory Czesława Miłosza zna chyba każdy. W nietypowej, muzyczno-teatralnej formie, kilkanaście wierszy poety zaprezentowali w poniedziałek performerzy skupieni wokół Teatru Promocji Poezji z Krakowa.

Spektakl "Sens" powstał w związku z 100. rocznicą urodzin Czesława Miłosza.

- Kiedy w latach 70. chciałam napisać pracę magisterską o Miłoszu żaden z promotorów nie był nią zainteresowany. Musiałam zrezygnować, ale fascynacja jego poezją pozostała. Dzisiejszy spektakl jest tego wyrazem - podkreśla Barbara Wrońska z Teatru Promocji i Poezji.

W poniedziałek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach mogliśmy usłyszeć wiersze stanowiące kamień milowy w poezji Miłosza. Wykonano również sporo utworów powstałych w ostatnich latach jego życia. - Poezja Miłosza daje siłę, bo oparta jest na poszukiwaniu prawdy. W swoich spektaklach zachęcam młodych do jej czytania, choć nie tylko Miłosza - mówił Szczęsny Wroński, reżyser spektaklu.

Salę konferencyjną bibliotek publiczność wypełniła w poniedziałek po brzegi wsłuchując się w śpiew Agnieszki Bubki-Sagan [na zdjęciu] i gitarę Włodzimierza Mazonia.

- Bardzo mi się podobało. Znałam wiersze Miłosza, ale po raz pierwszy wysłuchałam ich w takiej muzyczno-teatralnej formie - stwierdziła Martyna Miniur z I LO im. Żeromskiego w Kielcach.

Spektakl "Sens" odbył się w ramach Świętokrzyskiej Wiosny Literackiej. Kolejną propozycją Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej będzie czwartkowe spotkanie z młodymi artystami: Moniką Mazur, poetką, graficzką i malarką, oraz autorem prozy fantastycznej Pawłem Rejdakiem. Początek o godz. 11.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji