Artykuły

Warszawa. Kantor w Kordegardzie

Przedmioty sceniczne do przedstawienia "Maszyna miłości i śmierci" Tadeusza Kantora [na zdjęciu] oraz czarno-białe fotografie ze spektaklu można od środy [27 kwietnia] oglądać w warszawskiej Galerii Kordegarda.

Prezentowane na wystawie obiekty, m.in. blaszane i drewniane marionetki - w spektaklu nazywane Supermarionetami Służących, blaszane drzwi i krąg maszyny (półkola z szynami, po których jeździły krzesła), sprowadzone zostały z Museo Internazionale delle Marionette w Palermo.

Przedstawienie Kantora nawiązywało do teatralnego debiutu artysty - przygotowanej w 1937 roku marionetkowej wersji "Śmierci Tintagilesa" Maurice'a Maeterlincka. Spektakl był przygotowywany na otwarcie Festiwalu Teatralnego Documenta w Kassel. Jego prapremiera odbyła się tam w 1987 roku.

Próby do spektaklu "Maszyna miłości i śmierci" trwały zaledwie dwa tygodnie. Przed ich rozpoczęciem w krakowskiej Cricotece powstały Supermarionety Służących, blaszane drzwi, krąg maszyny. W trakcie intensywnych prób powstał także tekst, kostiumy, muzyka, scenografia.

W przedstawieniu Kantora na scenie zbudowano drewniany krąg do połowy zakryty blaszanymi wrotami. Głos płynący z głośnika opowiadał historię małego księcia Tintagilesa, komentowaną przez Posługaczy postaci Marionetek - aktorów w czarnych ubraniach obsługujących swoje marionetki z drewna, umieszczone na ruchomych krzesłach.

Grozy dopełniał poruszający się po kole Podejrzany Typ, który cały czas śledził wydarzenia na scenie. W jego rolę wcielił się jeden z ulubionych aktorów Kantora - Stanisław Rychlicki. Sam Kantor także pojawiał się na scenie.

Wystawa, która jest wydarzeniem towarzyszącym ekspozycji prezentowanej w warszawskiej Zachęcie pt. "Tadeusz Kantor. Interior imaginacji", będzie czynna do 12 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji