Artykuły

Wrocław. Dni Kultury Białoruskiej bez teatru im. Kupały

Dziś zaczynają się Dni Kultury Białoruskiej. W niedzielę ich specjalnym gościem będą pierwszy demokratyczny prezydent tego kraju Stanisław Szuszkiewicz i opozycjonista Aleksander Milinkiewicz.

Oficjalne otwarcie Dni nastąpi we wtorek o godz. 17 w pasażu Ossolineum. Jak tłumaczy organizator imprezy, prezes Fundacji Za Wolność Waszą i Naszą prof. Mikołaj Iwanow, ma ona promować mało znaną u nas kulturę białoruską.

W środę, również w pasażu Ossolineum, odbędzie się wieczór poezji połączony ze spotkaniem z poetą Uładzimiramem Arłowym.

Na czwartek i piątek planowane były dwa spektakle znakomitego teatru akademickiego im. Janki Kupały, ale - jak pisaliśmy - na jego wyjazd do Polski nie zgodziły się białoruskie władze. Pretekstem takiej decyzji jest fakt, że w ramach imprezy, w niedzielę, obchodzony będzie dzień solidarności z narodem białoruskim. Swoją obecnością uświetnią go białoruscy opozycjoniści, m.in. pierwszy demokratyczny prezydent tego kraju Stanisław Szuszkiewicz i Aleksander Milinkiewicz, lider Ruchu Społecznego "O Wolność" i wspólny kandydat opozycji antyłukaszenkowskiej w wyborach prezydenckich w 2006 roku. Z oboma politykami będzie się można spotkać o godz. 17 w sali Świetlik przy pl. Solnym 6.

- Obchody nie są imprezą polityczna, ale nie możemy nie zauważać, co dzieje się w kraju rządzonym przez Łukaszenkę. Stąd tacy właśnie goście - tłumaczy prof. Iwanow.

Na miejsce Teatru Dramatycznego im. Janki Kupały organizatorzy zaprosili do Wrocławia dwa inne białoruskie teatry: Prowincję z Grodna i Deski z Mińska. Oba są prywatne, więc nie muszą nikogo pytać o zezwolenie na występy. Jednak żeby wystąpić w Polsce, ich aktorzy potrzebują wiz. Ci z Desek od dłuższego czasu nie mogą się na nie doczekać.

Dzień wcześniej, w sobotę, odbędzie się wieczór solidarności z Polakami mieszkającymi na Białorusi. Na nim gościem specjalnym będzie Andżelika Borys, w latach 2005-2010 przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi. Spotkanie z nią rozpocznie się o godz. 17, również w Świetliku.

Dwie godziny później w tym samym miejscu będzie można posłuchać koncertu zespołu Recha, grającego muzykę na pograniczu folku, rocka i muzyki akustycznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji